Na hlavný obsah

Ústavný súd odobril zmenu zákona pri odvolávaní predsedu Súdnej rady

Zmenu zákona napadla opozícia.

Ústavný súd odobril zmenu zákona pri odvolávaní predsedu Súdnej rady
Na snímke Ústavný súd SR v Košiciach. Foto: TASR

Ústavný súd (ÚS) nevyhovel návrhu vyhlásiť za protiústavnú časť zákona, ktorá upravuje odvolávanie predsedu Súdnej rady a jeho vzdanie sa funkcie. Zmenu zákona o Súdnej rade SR, ktorú prijala Národná rada (NR) SR v marci 2020, napadla skupina opozičných poslancov. ÚS rozhodol na stredajšom (11. 5.) neverejnom zasadnutí pléna.

Opoziční poslanci namietali text zákona, podľa ktorého Súdna rada môže predsedu odvolať, „ak jeho zotrvaním vo funkcii môže byť vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva alebo dobrá povesť súdnictva“.

„Takáto vágna a neurčitá právna úprava možnosti odvolania najvyššieho predstaviteľa sudcovskej samosprávy predstavuje pri jej voľnom extenzívnom výklade mimoriadne nebezpečný a zneužiteľný prostriedok pri procese odvolávania predsedu Súdnej rady,“ uvádza sa v podaní na ÚS.

Poslanci tiež kritizovali úpravu, podľa ktorej funkcia predsedu, ako aj člena Súdnej rady zaniká dňom nasledujúcim po dni doručenia príslušného oznámenia.

ÚS v stredu zároveň odmietol návrh Okresného súdu Bratislava II na posúdenie ústavnosti ustanovenia zákona o Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). To sa týka práva k niektorým nehnuteľnostiam.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko