Na hlavný obsah

V júli sa bude konať referendum o pripojení Južného Osetska k Rusku

Oznámil to líder odštiepeneckého regiónu.

V júli sa bude konať referendum o pripojení Južného Osetska k Rusku
Na snímke vlajka Južného Osetska. Foto: Wikipedia - Voľné dielo

Južné Osetsko usporiada referendum o pripojení sa k Rusku 17. júla. Juhoosetský proruský líder Anatolij Bibilov v piatok (13. 5.) podpísal príslušný výnos. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie jeho kancelárie.

„Vedený historickou túžbou ľudu Južného Osetska po zjednotení s Ruskom dnes prezident Bibilov podpísal dekrét o vyhlásení referenda,“ píše sa v oznámení.

Obyvatelia separatistického regiónu majú v ľudovom hlasovaní odpovedať na otázku, či „podporujú zjednotenie Južného Osetska a Ruska“.

O usporiadaní hlasovania o pripojení sa k Rusku hovoril Bibilov ešte koncom apríla v ruskej štátnej televízii. Juhoosetský líder to vtedy označil za „strategický cieľ“. Podľa vlastných slov chcel využiť príležitosť, ktorá sa naskytla v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Plány na usporiadanie referenda Bibilov oznámil krátko pred prezidentskými voľbami v Južnom Osetsku. V nich ho porazil jeho vyzývateľ Alan Gaglojev, ktorý by sa úradu mal ujať 24. mája.

Gaglojev sa pred voľbami vyjadroval proti rýchlemu pripojeniu Južného Osetska k Rusku s tým, že takéto kroky sú pre Moskvu v súčasnosti vzhľadom na vojnu na Ukrajine kontraproduktívne.

Gruzínska vláda už dávnejšie odsúdila plány separatistického regiónu na usporiadanie referenda o pripojení sa k Rusku. Takéto hlasovanie bude podľa Tbilisi „neprijateľné“ a nelegitímne, keďže Južné Osetsko okupujú ruské sily.

Správu aktualizujeme.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet