Na hlavný obsah

V priebehu piatich rokov by sa Zem mohla otepliť o 1,5 stupňa Celzia, vyhlásila OSN

Krajiny sa zaviazali udržať globálne otepľovanie pod 2 °C.

V priebehu piatich rokov by sa Zem mohla otepliť o 1,5 stupňa Celzia, vyhlásila OSN
Na archívnej snímke z 15. augusta 2019 loď sa plaví okolo ľadovca na východe Grónska. Grónske ľadovce sa topia sedemkrát rýchlejšie než v 90-tych rokoch. Foto: TASR/AP

V priebehu nasledujúcich piatich rokov by sa mohla Zem otepliť o viac ako 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnej ére. V utorok (10. 5.) pred tým varovala Organizácia Spojených národov (OSN).

Krajiny sa zaviazali udržať globálne otepľovanie pod dvomi stupňami Celzia, prípadne pod 1,5 stupňa v porovnaní s úrovňou rokov 1850 – 1900. Urobili tak v parížskej dohode o zmene klímy z roku 2015.

Svetová meteorologická organizácia OSN (WMO) odhaduje, že pravdepodobnosť oteplenia Zeme o 1,5 stupňa je 48 percent, pričom toto číslo sa stále zvyšuje.

Ak by priemerná teplota počas viacerých rokov naozaj tak narástla, išlo by o zlyhanie cieľov parížskej klimatickej dohody.

Existuje tiež 93-percentná pravdepodobnosť, že aspoň jeden z rokov 2022 – 2026 bude najteplejším rokom v histórii – ešte teplejším než rekordný rok 2016.

Čoraz extrémnejšie počasie

„Hodnota 1,5 stupňa Celzia nebola vybraná náhodne. Je indikátorom bodu, keď začnú byť dôsledky klimatickej zmeny výrazne škodlivé pre ľudstvo a celú planétu,“ varoval šéf WMO Petteri Taalas.

Podľa výpočtov WMO bola priemerná teplota v roku 2021 o 1,11 stupňa Celzia vyššia ako predindustriálne hodnoty. Taalas upozornil, že ak ľudstvo neprestane produkovať skleníkové plyny, teplota na Zemi bude stále stúpať.

Dodal, že v dôsledku toho sa budú topiť ľadovce, oceány sa oteplia, stúpne ich hladina a počasie bude čoraz extrémnejšie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet