Na hlavný obsah

Vesmírna loď Starliner od Boeingu sa pripojila k ISS

Na palube nebola žiadna posádka.

Vesmírna loď Starliner od Boeingu sa pripojila k ISS
Na snímke sa vesmírna loď Starliner pripravuje na pripojenie k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Foto: ČTK/AP

Kozmická loď CST-100 Starliner spoločnosti Boeing úspešne zakotvila pri Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kam dopravila zásoby. Informovali o tom v sobotu (21. 5.) tlačové agentúry.

Modul Starliner bez ľudskej posádky sa k Medzinárodnej vesmírnej stanici, ktorú teraz obýva 7 astronautov, pripojil o 2.28 h SELČ po takmer 26 hodinách letu. Z amerického mysu Canaveral ho po dlhých odkladoch vyniesla raketa Atlas V.

Ide o druhý testovací let modulu CST-100 Starliner, ktorý má preukázať, že je bezpečný pre prepravu osôb. Prvý sa uskutočnil už v roku 2019, vtedy sa však loď pre chybu musela predčasne vrátiť na Zem bez toho, aby dosiahla ISS. V auguste 2021 potom museli test chvíľu pred štartom zrušiť pre problémy s ventilmi.

Ťažkostiam sa nevyhol Boeing ani pri terajšej misii. Krátko po štarte zlyhali pri Starlineri dva z jeho 12 motorov a firma tiež uviedla, že monitoruje nečakané správanie systému kontroly teploty. Teplota modulu ale vraj zostáva stabilná.

Alternatívny dopravca

Boeing verí, že sa po firme SpaceX miliardára Elona Muska stane druhou spoločnosťou, ktorá bude fungovať ako „taxi“ pre astronautov Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). SpaceX vo svojom vlastnom module Dragon už prepravila na obežnú dráhu 18 astronautov a štyroch vesmírnych turistov.

Starliner doviezol zhruba 230 kilogramov zásob pre ISS, ktorá obieha okolo Zeme vo výške asi 400 kilometrov. Modul má pri stanici zostať päť dní, kým sa vydá späť na Zem a pristane na leteckej základni White Sands v štáte Nové Mexiko.

Jediným pasažierom kozmickej lode je tentoraz figurína Rosie the Rocketeer, ktorá dostala meno po hrdinke 2. svetovej vojny známej ako Rosie the Riveter – Ruženka Nitovačka. Stala sa ikonou žien, ktoré pracovali počas vojny vo fabrikách a lodeniciach a podieľali sa na výrobe munície pre armádu.

Prvý let kozmickej lode s posádkou chce Boeing uskutočniť do konca tohto roka. Presný časový harmonogram však bude závisieť od toho, ako sa modul osvedčí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet