Na hlavný obsah

Vytvorila desiatky nezabudnuteľných postáv, Božidara Turzonovová oslavuje jubileum

Celý život zasvätila herectvu.

Vytvorila desiatky nezabudnuteľných postáv, Božidara Turzonovová oslavuje jubileum
Na snímke herečka Božidara Turzonovová. Foto: TASR

Božidara Turzonovová patrí medzi slovenské najvýraznejšie herecké osobnosti s neopakovateľným talentom. Od detstva navštevovala dramatický krúžok, pôsobila v detskej rozhlasovej družine, venovala sa hre na klavír. Neskôr celý svoj život zasvätila herectvu. Herečka v sobotu (28. 5.) oslavuje 80 rokov.

Božidara Turzonovová sa narodila 28. mája 1942 v bulharskej Sofii, vyrastala však na Slovensku. Už od detstva účinkovala v detských dramatických skupinách.

Herectvo vyštudovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, ktoré ukončila v roku 1963. Následne ju prijali za členku Činohry Slovenského národného divadla. Na jej doskách prežila desiatky rokov a zahrala množstvo nezabudnuteľných úloh.

Za život stvárnila mnoho postáv

Účinkovala v hre Inkognito (1964), Najdúch (1966), Strach z pekla (1968), Dobrodružstvo pri obžinkoch (1970), Na skle maľované (1974), Miliónový Marco (1975), Kráľ jeleňom (1978), Jožko Púčik a jeho kariéra (1986), Čaj u pána senátora (1991), Mastný hrniec (1996), Ženský zákon (1996) či Liliom (1999).

Turzonovová patrí aj medzi prvé dámy filmového umenia. Jej filmografia sa skladá z nespočetného množstva postáv, ktoré stvárnila na slovenskom a československom striebornom plátne a v televíznych inscenáciách už od roku 1961.

Vtedy debutovala filmom Most na tú stranu režiséra Vladislava Pavloviča. Pri nakrúcaní snímky stretla aj svoju životnú osudovú lásku herca Jozefa Adamoviča.

 Na snímke príchod Božidary Turzonovovej a Jozefa Adamoviča. ZDROJ: TASR

Veľký úspech v českých filmoch

Veľa postáv vytvorila práve v českých filmoch. Najslávnejšiu filmovú postavu stvárnila vo filme režiséra Jiřího Krejčíka, postavu opernej divy Emy Destinovej v životopisnej snímke Božská Ema (1979).

Účinkovala aj vo filmoch Penelopa (1977), Anděl s ďáblem v těle (1983) a Anděl svádí ďábla (1987) a v iných. Hrala vo filme Dušana Rapoša Suzanne (1996) a Martina Šulíka Orbis Pictus (1997).

„Postavy vo filmoch Božská Ema, Akce Bororo alebo Příběh lásky a cti, to boli veľmi silné postavy, svojho času autentické,“ povedala pre Rádio Slovensko Turzonovová.

Na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave začala učiť v roku 1984. V marci 1999 ju vymenovali za profesorku. V rokoch 1999-2001 bola dekankou Fakulty dramatických umení Akadémie umení (AU) v Banskej Bystrici.

„Spočiatku som bola fanatička divadla a dokonca som opovrhovala filmom. Samozrejme, že to bolo naivné,“ zaspomínala pre Rádio Slovensko.

Na snímke z roku 1999 slovenská herečka Božidara Turzonovová. ZDROJ: TASR

Od začiatku existencie filmového festivalu Art Film Trenčianske Teplice je jeho čestnou predsedníčkou a v roku 2002 si z neho odniesla cenu Hercova misia.

Herečka získala mnoho ocenení

Dramatická umelkyňa získala aj ďalšie ocenenia. Držiteľkou prestížneho ocenenia Krištáľové krídlo sa stala v roku 1997. Exprezident SR Ivan Gašparovič jej udelil v januári 2008 Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj SR.

Za celoživotnú tvorbu získala Cenu Jozefa Kronera v roku 2009. V rámci odovzdávania cien anketa Osobnosť televíznej obrazovky ju v roku 2017 uviedli do Siene slávy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko