Na hlavný obsah

Zelenskyj: Nikto nevie predpovedať dĺžku trvania vojny na Ukrajine

Záležať bude aj na európskych krajinách, tvrdí.

Zelenskyj: Nikto nevie predpovedať dĺžku trvania vojny na Ukrajine
Na snímke z videa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že aj keď Ukrajinci robia všetko pre to, aby vyhnali zo svojho územia ruských okupantov, „nikto dnes nevie predpovedať ako dlho bude vojna trvať“. Informovala o tom v sobotu (14. 5.) agentúra AP.

„To bude, bohužiaľ, záležať nielen na našich ľuďoch, ktorí už teraz do toho dávajú svoju maximum,“ uviedol Zelenskyj vo svojom videopríhovore k národu. „Bude to záležať na našich partneroch, na európskych krajinách a na celom slobodnom svete.“

Poďakoval sa krajinám za pomoc

Zelenskyj vyjadril vďačnosť všetkým krajinám a politikom, ktorí sa podieľajú na sprísňovaní sankcií proti Rusku a zvyšujú vojenskú a finančnú podporu Ukrajiny. „Toto je jediný recept na ochranu slobody pred ruskou inváziou. A pre krajiny Západu to nie je len ekonomický výdavok. Toto nie je len o účtovníctve, je to o slobode,“ povedal.

Podľa ukrajinského prezidenta Kyjev v piatok (13. 5.) zostrelil 200. ruské lietadlo a doposiaľ spôsobil Rusku ťažké straty tankov, opancierovaných vozidiel, helikoptér a dronov.

„A k čomu je to všetko? Len na to, aby socha Lenina mohla postáť o niečo dlhšie v dočasne okupovanom Heničesku?“ položil si rétorickú otázku Zelenskyj.

Ruské jednotky v apríli obnovili sochu Lenina v meste Heničesk, nachádzajúcom sa v južnej Chersonskej oblasti, píše agentúra AP.     

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet