Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Zelenskyj: Vojnu s Ruskom vyhráme, cesta k víťazstvu však bude ťažká

Povedal to pri príležitosti osláv konca druhej svetovej vojny.

Zelenskyj: Vojnu s Ruskom vyhráme, cesta k víťazstvu však bude ťažká
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ukrajina bojuje za nové víťazstvo a vojnu s Ruskom vyhrá, povedal v pondelok (9. 5.) v Kyjeve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri príležitosti osláv víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.

Ukrajincov v posolstve ale tiež upozornil, že cesta k porážke Ruska bude ťažká.

„Vyhrali sme vtedy, vyhráme aj teraz,“ povedal podľa agentúry Unian Zelenskyj v prejave. Ukrajina čelí od 24. februára ruskej ozbrojenej agresii, ruská armáda sa teraz snaží postupovať predovšetkým na východe krajiny.

Zelenskyj zaželal ku dňu víťazstva Ukrajincom vo videu, na ktorom prechádza hlavnou kyjevskou triedou. Ulica je až na barikády prázdna.

„Bojujeme za slobodu našich detí, a preto vyhráme. Nikdy nezabudneme na našich predkov bojujúcich v druhej svetovej vojne, ktorá si vyžiadala životy viac ako ôsmich miliónov Ukrajincov. A veľmi skoro bude Ukrajina oslavovať dva Dni víťazstva,“ povedal Zelensky.

Výročie víťazstva Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne si v pondelok pripomína pri prehliadke v Moskve a za prítomnosti ruského prezidenta Vladimira Putina aj Rusko. Kremeľ predtým odmietol úvahy, že by oslavy boli nevhodné vzhľadom na pokračujúcu ruskú vojnu proti Ukrajine.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet