Britská ministerka vnútra Priti Patelová v piatok (17. 6.) dala súhlas s vydaním zakladateľa WikiLeaks Juliana Assange do Spojených štátov. Informuje o tom agentúra Reuters.
Assangea v USA stíhajú v súvislosti s 18 trestnými činmi vrátane špionáže. Extradícii sa niekoľko rokov snažil zabrániť. Proti terajšiemu rozhodnutiu ministerky vnútra sa môže v 14-dňovej lehote odvolať.
Patelová uviedla, že britské súdy očakávajú, že keď bude Assange v USA, budú s ním náležite zaobchádzať a americké justičné orgány budú brať ohľad na jeho zdravotný stav. Vydanie Assangea v apríli povolil britský sudca.
WikiLeaks podá odvolanie
Spoločnosť WikiLeaks označila toto rozhodnutie za „temný deň“ pre slobodu tlače a britskú demokraciu. WikiLeaks plánuje podať odvolanie.
„Julian neurobil nič zlé. Nespáchal žiadny zločin a nie je zločinec. Je novinár a vydavateľ a trestajú ho za to, že robil svoju prácu,“ píše WikiLeaks na twitteri.
Assange sa nachádza vo väznici Belmarsh v Londýne od roku 2019, keď ho zatkli po takmer siedmich rokoch strávených na veľvyslanectve Ekvádora, kde mu boli poskytli azylovú ochranu.
USA žiadajú o jeho vydanie v súvislosti s obvineniami zo sprisahania, z nelegálneho preniknutia do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov. Na webovej stránke WikiLeaks sa tieto materiály objavili v rokoch 2010-11. Assange všetky previnenia odmieta.