Na hlavný obsah

Bulharský parlament vyslovil nedôveru vláde Kirila Petkova

Za pád kabinetu hlasovalo 123 zákonodarcov.

Bulharský parlament vyslovil nedôveru vláde Kirila Petkova
Bulharský premiér Kiril Petkov. Foto: TASR/AP

Bulharský parlament v stredu (22. 6.) vyslovil nedôveru vláde premiéra Kirila Petkova. Za pád kabinetu hlasovalo 123 zákonodarcov, pričom na vyslovenie nedôvery bolo potrebných najmenej 121 hlasov. Proti bolo 116 poslancov.

Aktuálny vývoj uvrhol krajinu do novej vlny politickej nestability. „Bolo mi cťou viesť vládu. Toto hlasovanie je len malým krokom v dlhej ceste. Sľubujem, že opäť získame našu krajinu späť a jedného dňa sa staneme úspešným európskym štátom bez zákulisných dohôd a mafie,“ povedal po hlasovaní Petkov.

Za vinníkov pádu vlády označil bývalého premiéra a šéfa strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) Bojka Borisova, šéfa populistickej strany Je taký národ (ITN) Slaviho Trifonova a ruskú veľvyslankyňu v Sofii Eleonoru Mitrofanovovú.

Sľuboval boj proti korupcii

Petkov, ktorého vláda sa ujala moci len pred šiestimi mesiacmi, dostal politický úder už minulý štvrtok (16. 6.), keď poslanci bulharského parlamentu odvolali z funkcie jeho predsedu Nikolu Minčeva. Ten bol členom Petkovovej strany Pokračujeme v zmene (PP).

Populistická ITN navyše pred dvoma týždňami vystúpila zo štvorkoalície. Analytici preto očakávali, že Petkovova vláda by mohla padnúť pri hlasovaní o vyslovení nedôvery.

Petkovova centristická strana PP má teraz druhú šancu vytvoriť vládu. Ak sa tak nestane, môžu sa uskutočniť ďalšie dva pokusy iných strán predtým, ako prezident vymenuje dočasný kabinet a vyhlási predčasné voľby.

Petkov sa ujal moci v krajine vlani v decembri po dlhotrvajúcej politickej kríze. Sľuboval bojovať proti korupcii na najvyšších miestach.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet