Na hlavný obsah

Dielo Ericha Segala rozplakalo generácie. Jeho autor by mal 85 rokov

Love story sa stal bestsellerom.

Dielo Ericha Segala rozplakalo generácie. Jeho autor by mal 85 rokov
Na snímke americký spisovateľ Erich Segal. Foto: www.erichsegal.com/Hella Hammid

Americký spisovateľ a literárny vedec Erich Wolf Segal by vo štvrtok (16. 6.) oslávil 85 rokov. Narodil sa 16. júna 1937 v Brooklyne v meste New York. Zomrel 17. januára 2010 v Londýne. Trpel Parkinsonovou chorobou.

Spisovateľskú činnosť bral Erich Segal iba ako hobby, ale už jeho prvé dielo mu zmenilo život. Dojímavý ľúbostný román Love story sa stal takmer cez noc bestsellerom.

Love story (v slovenčine Príbeh našej lásky) zaznamenalo v roku 1970 obrovský úspech a získalo si celosvetovú popularitu. Išlo vtedy o najčítanejší román v USA a predali ho v počte 20 miliónov výtlačkov na celom svete.

Svetovú slávu si získal aj rovnomenný film s Ryanom O’Nealom a Ali MacGrawovou (1970). Autorom scenára bol samotný autor. Za filmový scenár k snímke získal Segal Zlatý glóbus a film bol nominovaný na sedem Oscarov.

Segal vyštudoval filológiu na Harvardovej univerzite a potom pôsobil ako profesor nielen na Harvarde, ale i na univerzitách Yale, v Princetone a v Oxforde.

Písal aj filmové scenáre

Je autorom niekoľkých filmových scenárov, z ktorých najúspešnejší bol k filmu The Beatles: Yellow Submarine (Žltá ponorka, 1968). V roku 1975 sa oženil s Karen Jamesovou, spisovateľkou a literárnou kritičkou, s ktorou mali dve dcéry.

Jeho najväčším dielom je Love story. Príbeh lásky študentov Olivera a Jennifer, ktorá podľahne leukémii, si získal srdcia miliónov čitateľov. Knihu preložili do 33 svetových jazykov a predalo sa jej viac ako 20 miliónov výtlačkov. Na jej motívy vznikol rovnomenný film (Love story, 1970).

Milostná dráma sa dočkala rovnako veľkého úspechu ako knižná predloha. Získala 7 nominácií na Oscara (ocenenie nakoniec získala za hudbu) a bola zaradená medzi 100 najlepších romantických filmov všetkých čias.

Literárny talent Segal potvrdil aj svojimi ďalšími románmi, medzi ktoré patria The Class (1985), Oliver’s Story (1978), Acts of faith (1992), Prizes (1995), Man, Woman and Child (1980) alebo Only love (1997).

Okrem písania bol aj náruživým športovcom, venoval sa diaľkovým behom. Niekoľkokrát za život sa mu podarilo zabehnúť maratón.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet