Na hlavný obsah

Európska centrálna banka začne v júli zvyšovať úrokové sadzby

Oznámila začiatok normalizácie menovej politiky.

Európska centrálna banka začne v júli zvyšovať úrokové sadzby
Na snímke výletná loď pláva okolo budovy Európskej centrálnej banky. Foto: TASR/AP

Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami oznámila začiatok normalizácie menovej politiky. Rada guvernérov rozhodla o ukončení čistých nákupov aktív rámci programu APP.

Takisto signalizovala, že v júli zvýši úrokové sadzby o 25 bázických bodov. Základnú úrokovú sadzbu nechala podľa očakávania zatiaľ na rekordnom minime nula percent.

Rast cien nie je dočasný

Základný úrok ECB naposledy zvýšila v roku 2011. Zároveň ponechala sadzbu pre jednodňové refinančné operácie na úrovni 0,25 % a depozitnú sadzbu na úrovni -0,50 %.

ECB aktuálne uznala, že prudký rast cien nie je dočasný, ako predpokladala počas uplynulého roka. Aktuálne počíta s tým, že inflácia v eurozóne zostane nad jej dvojpercentným cieľom počas celého prognózovaného obdobia (do roku 2024).

Podľa novej predpovede v tomto roku dosiahne 6,8 %, pričom ešte v marci ECB počítala s 5,1 %. V roku 2023 by sa mala spomaliť na 3,5 % a v roku 2024 na 2,1 %.

ECB tiež znížila prognózu rastu ekonomiky eurozóny v tomto roku na 2,8 % z 3,7 % a v roku 2023 na 2,1 % z 2,8 %. Naopak, v roku 2024 počíta s rýchlejšou expanziou, konkrétne s +2,1 %, a nie s +1,6 %.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika