Na hlavný obsah

Elektronické zariadenia budú mať v krajinách EÚ jednotnú nabíjačku

Sľubuje si od nej okrem iného aj menej elektroodpadu.

Elektronické zariadenia budú mať v krajinách EÚ jednotnú nabíjačku
Ilustračná snímka - koncovka nabíjacieho kábla. Foto: RTVS

Do jesene 2024 sa koncovka USB Type-C stane spoločným typom nabíjačky pre všetky mobilné telefóny, tablety a fotoaparáty v krajinách EÚ. Dohodli sa na tom v utorok (7. 6.) vyjednávači Európskeho parlamentu (EP) a francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ.

Predbežnou dohodou o zmenenej a doplnenej smernici EÚ o rádiových zariadeniach sa stanovuje jednotný typ nabíjačiek pre určité elektronické zariadenia. Prijatie tejto smernice je súčasťou širšieho úsilia EÚ o zvýšenie udržateľnosti výrobkov, zníženie nadmerného elektronického odpadu a uľahčenie života spotrebiteľov.

Jedna nabíjačka pre všetko

Podľa nových pravidiel už spotrebitelia v EÚ nebudú potrebovať iný typ nabíjačky a kábel pri každom nákupe nového elektronického zariadenia. Môžu tak používať jednu nabíjačku pre všetky svoje malé a stredne veľké prenosné elektronické prístroje.

Všetky mobilné telefóny, tablety, elektronické čítačky, digitálne fotoaparáty, slúchadlá a náhlavné súpravy, ručné konzoly na videohry a prenosné reproduktory, ktoré sa dajú nabíjať pomocou kábla, budú musieť mať koncovku USB Type-C.

Notebooky sa tiež budú musieť prispôsobiť požiadavkám novej smernice a to do 40 mesiacov od nadobudnutia jej účinnosti. Rýchlosť nabíjania tiež harmonizujú pre zariadenia, ktoré podporujú rýchle nabíjanie. To používateľom umožňuje nabíjať svoje zariadenia rovnakou rýchlosťou s akoukoľvek kompatibilnou nabíjačkou.

Menej elektroodpadu

Spotrebitelia budú mať k dispozícii aj jasné informácie o charakteristikách nabíjania nových elektronických zariadení, vďaka čomu ľahšie zistia, či sú ich existujúce nabíjačky kompatibilné s novými prístrojmi. Kupujúci si tiež budú môcť vybrať, či si chcú kúpiť nové elektronické zariadenie s nabíjacím zariadením alebo bez neho.

Nové pravidlá povedú k častejšiemu opätovnému používaniu nabíjačiek a pomôžu spotrebiteľom ušetriť až 250 miliónov eur ročne na nepotrebných nákupoch nabíjačiek.

Odhaduje sa, že vyradené a nepoužívané nabíjačky predstavujú v Únii približne 11 000 ton elektronického odpadu ročne. Dosiahnutú dohodu budú musieť po letnej prestávke schváliť aj europoslanci a ministri v Rade EÚ.

Smernica nadobudne platnosť 20 dní po jej zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Jej ustanovenia sa začnú uplatňovať po 24 mesiacoch. Nové pravidlá sa nebudú vzťahovať na výrobky uvedené na trh pred dátumom uplatňovania smernice.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet