Na hlavný obsah

Epidémia cholery sa v Mariupole už začala, uviedli ukrajinské úrady

V meste sa hromadia mŕtve telá a odpadky.

Epidémia cholery sa v Mariupole už začala, uviedli ukrajinské úrady
Žena jazdí na bicykli okolo budovy zničenej počas bojov v obliehanom prístavnom meste Mariupol. Foto: TASR

Ruskí predstavitelia v okupovanom Mariupole zatvorili toto juhoukrajinské prístavné mesto do karantény pre možné vypuknutie cholery. V pondelok (6. 6.) o tom informoval portál britského denníka The Guardian s odvolaním sa na ukrajinské úrady.

Poradca starostu Mariupola Petro Andriuščenko pre ukrajinskú televíziu uviedol, že mesto sa pripravuje na epidémiu, pretože sa v ňom hromadia mŕtve telá a odpadky.

Hromadné pochovávanie a nedostatočný prístup k vode

Andriuščenko, ktorý z mesta odišiel na začiatku vojny, citoval svoje zdroje ešte stále prítomné v Mariupole. „Slovo cholera počuť v meste medzi miestnymi predstaviteľmi a ich poradcami čoraz častejšie. Pokiaľ vieme, epidémia sa viac-menej už začala,“ povedal.

Dodal, že majú informácie o izolovaných prípadoch nebezpečnej nákazlivej choroby v Mariupole, kde ruské nálety zničili väčšinu mestskej infraštruktúry.

Noviny The Kyiv Independent napísali, že ukrajinské ministerstvo zdravotníctva varovalo, že hromadné pochovávanie a nedostatočný prístup k čistej vode vytvárajú riziko vypuknutia cholery v meste.

Ministerstvo začalo hlásiť podozrivé prípady cholery v oblasti 1. júna, dodali noviny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet