Na hlavný obsah

Eurokomisia začala konanie proti Británii pre severoírsky protokol

Tá má dva mesiace na reakciu.

Eurokomisia začala konanie proti Británii pre severoírsky protokol
Na snímke uprostred predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, vpravo slovenský podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič pred začiatkom týždenného stretnutia kolégia komisárov v Európskom parlamente. Foto: TASR/AP

Európska komisia v stredu (15. 6.) podnikla právne kroky proti Spojenému kráľovstvu pre plán Londýna zmeniť niektoré pobrexitové obchodné pravidlá pre Severné Írsko. Oznámil to podpredseda komisie Maroš Šefčovič.

Exekutíva Európskej únie posunula do ďalšej fázy konania, ktoré vedie od vlaňajška. Zároveň začala dve nové konania. Británia má dva mesiace na reakciu, kým sa komisia obráti na súd EÚ.

Britská vláda v pondelok (13. 6.) predstavila plán na zmenu severoírskeho protokolu, ktorý je súčasťou dohody o vystúpení Británie z EÚ. Legislatívny návrh sa usiluje o zrušenie colných kontrol určitých tovarov dovážaných do Severného Írska zo zvyšku Spojeného kráľovstva.

„Niet pochýb o tom, že neexistuje žiadne právne ani politické ospravedlnenie jednostranných zmien medzinárodnej zmluvy,“ upozornil Šefčovič. Londýn sa podľa neho rozhodol porušiť len dva roky starú dohodu, ktorá zabezpečuje pokoj a stabilitu Severného Írska.

Rysuje sa pokuta, právomoci sú však sporný bod

Komisia sa preto rozhodla odoslať do Londýna odôvodnené stanovisko k porušeniu podmienok zmluvy, ktorú obe strany podpísali pred vlaňajším odchodom Británie z európskeho bloku. Brusel tým pokročil v konaní začatom vlani v marci kvôli britskému odkladu dohodnutých colných kontrol.

Ak Londýn do dvoch mesiacov uspokojivo nezareaguje, zažaluje ho komisia na súde v Luxemburgu. Ten môže Británii v krajnom prípade vymerať pokutu.

Práve právomoci justície EÚ sú však jedným zo sporných bodov a Londýn tvrdí, že sa nechce jeho verdiktom podriaďovať. V pondelok zverejnený návrh britskej vlády počíta s tým, že dohľad európskeho súdu by v prípade írskeho protokolu nahradila arbitráž.

Vzájomná dohoda umožňuje Únii viesť konanie so svojím bývalým členom, ak podľa nej porušil právo EÚ. EK v stredu na jej základe podnikla proti Londýnu právne kroky pre to, že nevykonáva potrebné zdravotné kontroly tovaru vyvážaného do EÚ a neposkytuje potrebné štatistické údaje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet