Na hlavný obsah

V Slovenskej Ľupči vznikne unikátny závod pre stovky zamestnancov

Vyrábať bude bioprímesi do čistiacich prostriedkov.

V Slovenskej Ľupči vznikne unikátny závod pre stovky zamestnancov
Slovenská Ľupča - továreň Biotika Foto: commons.wikimedia.org

Spoločnosť Evonik postaví v Slovenskej Ľupči najväčšie priemyselné zariadenie na výrobu biosurfaktantov na svete.

Povrchovo aktívne látky – surfaktanty sú základnými zložkami čistiacich prostriedkov a produktov osobnej starostlivosti. Aktuálne sa tieto penivé látky však vyrábajú prevažne z fosílnych zdrojov.

Nový závod, ktorého výstavba má trvať rok, vytvorí desiatky pracovných miest a znamená perspektívu a istotu aj pre existujúcich 250 zamestnancov.

Ako informuje spoločnosť, investícia by podľa zverejnených údajov mala byť vo výške „trojcifernej miliónovej sumy“ v eurách.

„Som hrdý na to, že naša prevádzka bude zohrávať kľúčovú úlohu pri dodávaní udržateľnejších čistiacich a hygienických prostriedkov do celého sveta. Je to významný krok smerom k udržateľnej budúcnosti. Ako investícia je to prospešné aj pre náš región,“ uviedol generálny riaditeľ Evonik Fermas Miroslav Havlík.

Ramnolipidy, ktoré bude Evonik vyrábať v novom závode, majú biologický pôvod a sú stopercentne odbúrateľné. Vznikajú fermentačným procesom s použitím kukuričného cukru.

Svetová špička

Podľa Havlíka ich biotechnologické centrum sa radí medzi svetovú špičku, čo prináša pracovné vyhliadky pre biotechnológov, laborantov, inžinierov a ďalšie profesie.

Evonik je jedným zo svetových lídrov v oblasti výroby špeciálnych chemikálií. Je aktívna vo viac ako sto krajinách po celom svete. V roku 2021 vygenerovala tržby vo výške 15 miliárd eur a prevádzkový zisk cez 2,3 miliardy eur.

Divízia, do ktorej patrí Evonik Fermas Slovenská Ľupča, sa zameriava na zdravie a kvalitu života. Vznikla v roku 1992 ako spoločný podnik nemeckého koncernu Degussa AG a slovenskej spoločnosti Biotika, a.s. Spočiatku využívala biotechnológiu na výrobu aminokyselín určených do krmív pre zvieratá.

Dokázala sa rýchlo adaptovať aj na výrobu celého radu produktov na báze fermentácie pre aplikácie vo výžive zvierat, farmaceutických výrobkoch a kozmetickom priemysle.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika