Na hlavný obsah

Ghislaine Maxwellová je vo väzení pod dohľadom. Boja sa, že spácha samovraždu

Jej obhajcovia to popierajú.

Ghislaine Maxwellová je vo väzení pod dohľadom. Boja sa, že spácha samovraždu
Na archívnej snímke zo 7. novembra 1991 je Ghislaine Maxwellová. Foto: TASR/AP

Väznená Britka Ghislaine Maxwellová má v brooklynskom väzení osobitný dozor, ktorého úlohou je zabezpečiť, aby sa nepokúsila o samovraždu.

Obhajcovia, podľa ktorých ich mandantka nemá samovražedné sklony, upozornili, že ak Maxwellová zostane v izolácii, požiadajú o odklad vynesenia rozsudku v kauze napomáhania pri zneužívaní maloletých dievčat.

V nedeľu (26. 6.) o tom informovala agentúra AFP, ktorá sa odvolala na vyjadrenie Maxwellovej právničky Bobbi Sternheimovej. Sternheimová tvrdí, že Maxwellovú v piatok (24. 6.) nečakane presunuli na samotku.

Odmietli jej tiež prístup k právnym dokumentom a čas na stretnutie s právnikmi. Podľa obhajkyne to jej mandantke „zabránilo pripraviť sa na vynesenie rozsudku“, ktoré je stanovené na utorok (28. 6.).

Za mrežami môže stráviť až 55 rokov

Maxwellovú, ktorú newyorský federálny súd odsúdil za to, že finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi napomáhala pri sexuálnom zneužívaní maloletých dievčat, umiestnili pod dohľad bez psychologického vyšetrenia „a bez odôvodnenia“, uviedla Sternheimová.

Ako dodala, v sobotu (25. 6.) 60-ročnú ženu vyšetril psychológ a „zistil, že nemá samovražedné sklony“. Prokuratúra v stredu (23. 6.) predložila súdu písomný návrh výšky trestu, v ktorom žiada pre Maxwellovú trest odňatia slobody v trvaní 30 – 55 rokov.

Obhajcovia, naopak, požadujú maximálne päťročný trest s argumentom, že Maxwellová by nemala pykať za zločiny medzičasom zosnulého Epsteina. Finančník Epstein sa v auguste 2019 podľa oficiálnej verzie obesil vo svojej cele.

Objavili sa však aj špekulácie, že mohol byť zavraždený. Zomrel ešte pred začiatkom procesu, v ktorom ho mali súdiť za sexuálne zločiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet