Na hlavný obsah

Inflácia na novom maxime, v máji dosiahla hodnotu 12,6 %

Je najvyššia od júna 2000.

Inflácia na novom maxime, v máji dosiahla hodnotu 12,6 %
Ilustračná snímka -kamenný obchod s potravinami.. Foto: TASR/AP

Inflácia medziročne rástla tretí mesiac dvojciferným tempom a je najvyššia od júna 2000. Naďalej stúpajú najmä ceny potravín, pohonných hmôt a energií.

Výrazne si museli občania priplatiť už aj v reštauráciách a kaviarňach, za ubytovacie služby a najnovšie aj za odevy a obuv. Polovica z 12 odborov (výdavkových skupín domácností) dosiahla medziročný rast inflácie nad 7 %.

Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Dvadsaťdvaročné maximum

Medzimesačný rast cien v máji dosiahol 1,6 % a približne takýmto tempom rastú ceny v tomto roku z mesiaca na mesiac (priemerná medzimesačná inflácia za prvých 5 mesiacov tohto roka je 1,7 %).

Inflácia medziročne rástla už šestnásty mesiac za sebou, kým  jej hodnota v januári bola na úrovni 8,4 %, v máji sa dostala na nové 22-ročné maximum, a to 12,6 %.

Rast cien zaznamenali vo všetkých 12 sledovaných odboroch. Ceny potravín boli medziročne drahšie až o 16,6 %, a to pri všetkých deviatich sledovaných položkách.

Najviac infláciu ovplyvnili, s prihliadnutím na podiel kupovaných položiek v nákupnom košíku, rastúce ceny mäsa o 16,5 %, chleba a obilnín o 18,8 % a mlieka, syrov a vajec o 17,4 %. 

Naďalej  rástli ceny olejov a tukov o 40,1 % a výrazne sme si museli priplatiť aj pri nákupe zeleniny ktorá nás stála o 19,6 % viac ako pred rokom.

Náklady na bývanie

Najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností predstavujú náklady na bývanie. Ich rast bol v máji medziročne na úrovni 15,6 %. Ceny sa zvýšili za imputované nájomné (aktuálne vyššie o 19,4 %) a pri službách súvisiacich s bývaním (údržba a opravy obydlia o 20,7 %). Ceny za elektrinu, plyn a tepelnú energiu vzrástli sumárne o 15,7 %.

Stále si občania priplácali aj za pohonné hmoty, tie sa medziročne zvýšili o 36,8 %. Ako aj za reštauračné a kaviarenské služby o 13,5 % a ubytovacie služby o 8,3 %.

Rástli ceny aj za váhovo menej významné položky ako telekomunikačné služby, odevy a obuv, či pomôcky a služby osobnej starostlivosti.

Index spotrebiteľských cien sa v máji 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov 12,5 %. Za nízkopríjmové domácnosti to bolo o 12,7 %, za domácnosti dôchodcov o 13,5 %.

V súhrne za päť mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 10,4 %. Za domácnosti zamestnancov a za nízkopríjmové domácnosti zhodne o 10,4 %, za domácnosti dôchodcov o 11,3 %.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko