Na hlavný obsah

Islamskí ozbrojenci zabili v Mali vyše 130 civilistov

K útokom došlo počas uplynulého víkendu.

Islamskí ozbrojenci zabili v Mali vyše 130 civilistov
Ilustračná snímka. Foto: Twitter/France 24

Viac ako 130 civilistov prišlo cez víkend o život pri útokoch vo viacerých mestách v strednej časti afrického štátu Mali. Vláda z útokov, označených za systematické zabíjanie, podozrieva džihádistov napojených na sieť al-Káida, informovala v utorok (21. 6.) agentúra AFP.

Predstaviteľ miestnych úradov Nouhoum Togo pre AFP uviedol, že pred dvoma týždňami armáda v tejto oblasti podnikla operácie, ktoré viedli k zrážkam s džihádistami. Minulý piatok (17. 6.) sa niekoľko desiatok džihádistov vrátilo na motorkách, aby „sa pomstili obyvateľom“.

K útokom došlo v meste Diallassagou a dvoch iných mestách v obvode Bankass, ktorý je dlhodobo ohniskom násilia v oblasti Sahelu. Vláda z nich obvinila ozbrojenú skupinu Macina Katiba, ktorú vedie náboženský vodca Fulani Amadou Koufa.

Vlna násilia

Strednú časť Mali sužuje násilie od vzniku tejto organizácie napojenej na al-Káidu v roku 2015. Veľká časť tohto územia je mimo kontroly štátu.

Mali sužuje povstanie skupín napojených na al-Káidu a Islamský štát od roku 2012. Násilnosti, ktoré vtedy vypukli na severe krajiny, sa neskôr rozšírili do ďalších oblastí, ako aj do susedných štátov Burkina Faso a Niger.

Represáliám džihádistov sú často vystavení civilisti, ktorých útočníci obviňujú zo spolupráce s „nepriateľom“.

V roku 2020 došlo v Mali k prevratu, pri ktorom armáda zosadila civilnú vládu pre jej neschopnosť zastaviť vlnu násilia. Armáda deklarovala, že obnovenie bezpečnosti je jej prioritou.

Podľa dokumentu OSN zverejneného v marci v Mali v roku 2021 pri násilnostiach, z ktorých obviňujú najmä džihádistov, ale aj milície a ozbrojené sily, zabili takmer 600 civilistov.

Vodca malijskej junty, plukovník Assimi Goita, vyhlásil v súvislosti s najnovšími útokmi na civilistov trojdňový štátny smútok.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet