Na hlavný obsah

Johnson chce severoírsky protokol zmeniť do konca roka

Únia nechce dohodu meniť.

Johnson chce severoírsky protokol zmeniť do konca roka
Britský premiér Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Britský premiér Boris Johnson v pondelok (27. 6.) povedal, že parlament by mohol tento rok schváliť legislatívu, ktorá zruší niektoré z pravidiel pobrexitového obchodu so Severným Írskom, ktoré jeho vláda dohodla v roku 2020 s Európskou úniou. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Legislatíva – ktorá by jednostranne nahradila časti dvojstrannej dohody s EÚ, známej ako severoírsky protokol – sa má vrátiť do dolnej komory britského parlamentu na druhé čítanie. Je to jedno zo štádií schvaľovania zákonov v zákonodarnom zbore.

Väčší problém to bude, keď pôjde legislatíva do hornej komory. V nevolenej Snemovne lordov mnohí členovia vyjadrili obavy nad touto legislatívou.

Napätie trvá už niekoľko mesiacov – odvtedy, čo Spojené kráľovstvo obvinilo EÚ z autoritatívneho prístupu k pohybu tovarov medzi Britániou a Severným Írskom.

Protokol o Írsku a Severnom Írsku totiž stanovuje, že colné kontroly tovarov sa budú vykonávať v severoírskych prístavoch, a to aj v prípade tovarov prichádzajúcich z Británie.

Cieľom protokolu je zabrániť obnoveniu fyzickej hranice medzi britským Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá je členským štátom Európskej únie. Táto hranica má zostať otvorená.

EÚ je proti zmene

Johnson povedal, že nová legislatíva vnesie do protokolu „pomerne drobné“ zmeny a uľahčí obchod v rámci Spojeného kráľovstva. EÚ však za to spustila právne konanie proti Británii.

Ministerka zahraničných vecí Liz Trussová uviedla, že prioritou Londýna je chrániť mierovú dohodu z roku 1998, ktorá by však podľa Írska, Spojených štátov a ďalších krajín bola v ohrození, kedy sa nahradili časti protokolu.

„Táto legislatíva napraví problémy, ktoré protokol vytvoril. Zaistí, že tovary budú môcť prúdiť voľne v rámci Spojeného kráľovstva, pričom sa zachová jednotný trh EÚ,“ uviedla Trussová v nedeľu (26. 6.) vo vyhlásení.

„Dávame prednosť vyrokovanému riešeniu, ale EÚ je naďalej proti meneniu protokolu. To znamená, že sme povinní konať,“ dodala.

Británia plánuje zrušiť niektoré kontroly tovarov smerujúcich do severného Írska zo zvyšku Spojeného kráľovstva.

Veľvyslanec EÚ v Británii Joao Vale de Almeida v nedeľu vyhlásil, že plány Británie sú protiprávne a nerealistické. „Je to dohoda, ktorú sme podpísali, ratifikovali a dokonca prešla aj všeobecnými voľbami v tejto krajine,“ povedal pre Sky News.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet