Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Konzervatívny politik František Mikloško oslavuje 75 rokov

Trikrát kandidoval na prezidenta.

Konzervatívny politik František Mikloško oslavuje 75 rokov
Na snímke František Mikloško vyznamenaný Radom Ľudovíta Štúra I. triedy v roku 2020. Foto: TASR

Bývalý predseda Slovenskej národnej rady z rokov 1990 až 1992, trojnásobný kandidát na prezidenta Slovenska a konzervatívny politik František Mikloško vo štvrtok (2. 6.) oslavuje 75 rokov.

Narodil sa 2. júna 1947 v Nitre do katolíckej rodiny. Ako píše Ústav pamäti národa (ÚPN) na svojom webe, už odmalička v ňom rástlo protikomunistické presvedčenie, keďže často videl, ako jeho známi končia vo väzení či zažívajú represálie pre svoju vieru.

V roku 1966 zmaturoval na stavebnej priemyselnej škole a prijali ho na štúdium matematiky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

„Tu sa zoznámil s viacerými aktivistami formujúcej sa tajnej cirkvi, predovšetkým s Vladimírom Juklom. Stal sa členom jedného z náboženských krúžkov a vstúpil aj do štruktúr tajnej cirkvi, v rámci ktorej organizoval duchovné cvičenia či budoval krúžky medzi študentmi,“ priblížil web ÚPN.

Pracoval aj ako robotník

V roku 1971 ako čerstvý absolvent nastúpil do Ústavu technickej kybernetiky Slovenskej akadémie vied (SAV) v oblasti numerickej matematiky. Okrem tejto práce sa však venoval aj aktivitám v tajnej cirkvi.

Spolupracoval aj v spoločenstve Fatima. To vzniklo zoskupením niektorých členov tajnej cirkvi. Organizoval tiež masové púte v 80. rokoch, tie boli otvorenými protirežimovými akciami. Vďaka týmto aktivitám si vyslúžil pozornosť Štátnej bezpečnosti, nevyhol sa vypočúvaniu a sledovaniu. V roku 1983 ho SAV prepustila a musel sa živiť ako robotník.

V druhej polovici 80. rokov, v čase úpadku minulého režimu, sa Mikloško aktívne venoval príprave všetkých významnejších aktivít tajnej cirkvi, intenzívne sa zapájal do prípravy Sviečkovej manifestácie. Tá bola 25. marca 1988 v Bratislave. Ako zástupcu katolíckeho disentu ho oslovili k spolupráci vo Verejnosti proti násiliu.

Po páde režimu bol od roku 1990 poslancom Slovenskej národnej rady, od roku 1992 do 2008 pôsobil v politickej strane Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Po odchode z KDH pôsobil v rokoch 2008 až 2014 v strane Konzervatívni demokrati Slovenska.

Trikrát sa pokúšal o post prezidenta, v roku 2004 bol na piatom mieste. V roku 2009 skončil tretí a do tretice, vo voľbách 2019, jeho kampaň stačila na piate miesto.

Má za sebou aj publikačnú činnosť, napísal knihy s tematikou náboženstva a protikomunistického aktivizmu. Za jednu z nich – Zločiny komunizmu na Slovensku 1945 až 1989 – na ktorej spolupracoval, získal cenu Dominika Tatarku v roku 2002.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet