Na hlavný obsah

Lavrov kritizoval krajiny, ktoré mu nepovolili prelet nad svojim územím

Je to podľa neho bezprecedentné, nemysliteľné a hanebné.

Lavrov kritizoval krajiny, ktoré mu nepovolili prelet nad svojim územím
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Za bezprecedentné, nemysliteľné a hanebné označil v pondelok (6. 6.) ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov rozhodnutie Bulharska, Čiernej Hory a Severnej Macedónska nepovoliť mu prelet do Srbska, kde mal v pondelok začať dvojdňovú návštevu.

„Došlo k nemysliteľnému,“ povedal Lavrov podľa agentúry TASS na pondelkovej tlačovej konferencii o „bezprecedentnom rozhodnutí“ niektorých členských krajín Severoatlantickej aliancie.

Uzavretie leteckého priestoru pre lietadlo ruského ministra označil dnes hovorca Kremľa Dmitrij Peskov za „nepriateľský čin“. „Takéto nepriateľské činy proti našej krajine môžu spôsobiť určité problémy, ale nemôžu zabrániť našej diplomacii pokračovať v práci,“ povedal Peskov podľa agentúry AFP.

Západu sa nepodarí narušiť vzťahy so Srbskom, tvrdí

Srbský prezident Aleksandar Vučić v pondelok podľa agentúry AP uviedol, že sa stretol s ruským veľvyslancom, ktorý ho informoval o dôvodoch, prečo sa Lavrovova návšteva nemôže uskutočniť.

„Nikdy nepodnikneme nič, čo by ešte viac zhoršilo styky medzi národmi,“ odpovedal Lavrov podľa agentúry Interfax na otázku ohľadom prípadnej ruskej odvety.

Západ dáva najavo, že neustane v tlaku na Rusko, pričom nepohrdne žiadnymi prostriedkami a metódami, ale narušiť vzťahy Ruska a Srbska sa nikomu nepodarí, zdôraznil ruský minister. Pripomenul súčasne bombardovanie Juhoslávie Severoatlantickou alianciou v roku 1999.

To malo prinútiť vtedajší režim v Belehrade k ukončeniu etnických čistiek a stiahnutiu srbských síl z Kosova.

Stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe pripomenula, že takmer všetky krajiny Európskej únie a tiež Spojené kráľovstvo uzavreli ruským lietadlám svoj vzdušný priestor po ruskom útoku na Ukrajinu z 24. februára, zatiaľ čo Srbsko je jedným z mála spojencov Ruska v Európe.

Srbsko nezaviedlo sankcie proti Moskve, ale od roku 2012 je oficiálne kandidátskou krajinou na členstvo v EÚ. Začiatkom marca sa v Belehrade demonštrovalo na podporu počínania Ruska proti Ukrajine.

Srbsko prakticky úplne závisí od dodávok ruského plynu, ale jeho lojalitu voči Moskve budí tiež skutočnosť, že Rusko podporuje Belehrad v neuznávaní nezávislosti Kosova.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet