Na hlavný obsah

Leyenová bude v Kyjeve rokovať so Zelenským o členstve v EÚ

Ukrajina požiadala o členstvo v Únii v marci.

Leyenová bude v Kyjeve rokovať so Zelenským o členstve v EÚ
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas mimoriadneho summitu EÚ. Foto: TASR/AP

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová pricestovala v sobotu (11. 6.) do ukrajinského hlavného mesta Kyjev, aby s tamojším prezidentom Volodymyrom Zelenským diskutovala o úsilí jeho krajiny pripojiť sa k Európskej únii (EÚ). Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

„S prezidentom Zelenským zhodnotím spoločnú prácu potrebnú na rekonštrukciu a pokrok, ktorý Ukrajina dosiahla na svojej európskej ceste,“ napísala von der Leyenová na sociálnej sieti po príchode do Kyjeva.

Očakáva sa, že Európska komisia na budúci týždeň v piatok zverejní svoje hodnotenie, či by Ukrajine mal byť udelený štatút kandidátskej krajiny EÚ.

Ukrajina požiadala o členstvo v Únii v marci krátko po tom, čo Rusko 24. februára začalo s vojenskou inváziou.

Agentúra DPA pripomína, že ide už o druhú návštevu von der Leyenovej na Ukrajine od začiatku vojny. V apríli navštívila šéfka EK ukrajinské mesto Buča pri Kyjeve. Po odchode ruských jednotiek tam našli stovky tiel civilistov, čo vyvolalo celosvetové pobúrenie. Spolu s ňou vtedy do Buče pricestoval aj šéf európskej diplomacie Josep Borrell a slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet