Na hlavný obsah

Macronova koalícia zrejme stratí parlamentnú väčšinu

Stále však získa najviac hlasov.

Koalícia Spolu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona podľa povolebných prognóz po druhom kole parlamentných volieb získa najviac hlasov, unikne jej však väčšina v Národnom zhromaždení.

V 577-člennej dolnej komore parlamentu by podľa agentúry Ifop mohla obsadiť 210 až 250 kresiel. Podobné výsledky vykazujú aj prieskumy trojice ďalších agentúr. Významný zisk podľa odhadov dosiahla krajne pravicová strana Národné združenie, ktorá podľa denníka Le Monde prekonala svoj rekord v počte mandátov z roku 1986.

Na druhom mieste zrejme skončí ľavicová koalícia NUPES (Nová ľudová, socialistická a ekologická únia) Jeana-Luka Mélenchona, ktorej odhady agentúry Ifop prisudzujú 150 až 180 mandátov.

Výrazné zisky oproti predchádzajúcim voľbám si pripisuje Národné združenie (RN) Marine Le Penovej, ktoré by mohlo dostať medzi 80 a 100 kreslami. Na štvrtom mieste sa umiestňujú konzervatívni Republikáni s 60 až 70 poslancami.

Francúzska politická neistota?

Ak by sa prognózy potvrdili, vo Francúzsku by nastalo obdobie politickej neistoty, uvádza agentúra Reuters. Nové parlamentné usporiadanie môže podľa nej vyústiť do nebývalého prerozdelenia moci medzi stranami, ale aj do politickej paralýzy či dokonca k opakovaniu volieb.

Macronova schopnosť pokračovať v reformách druhej najväčšej ekonomiky eurozóny by závisela od toho, či sa mu podarí pre svoj legislatívny program získať umiernené strany mimo jeho koalície.

Podľa francúzskych médií RN zaznamenala doteraz najväčší volebný zisk. Strana tak bude napríklad môcť vyvolať v parlamente hlasovanie o nedôvere a obracať sa kvôli textu zákonov na Ústavnú radu, list Le Monde.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet