Na hlavný obsah

Mnohé potratové kliniky v USA sa po zrušení práva na interrupciu začali zatvárať

V niektorých štátoch už obmedzenia platia.

Dav protestujúcich proti verdiktu Najvyššieho súdu.
Dav protestujúcich proti verdiktu Najvyššieho súdu.Foto: ČTK/ABACA/AA
Foto: ČTK/ABACA/AA

V niektorých amerických štátoch začali zatvárať potratové kliniky bezprostredne po tom, čo Najvyšší súd v piatok (24. 6.) zrušil právo amerických žien na prerušenie tehotenstva, dané verdiktom z roku 1973.

Asi polovica z 50 amerických štátov pravdepodobne po prelomovom výroku Najvyššieho súdu zavedie nové obmedzenia alebo zákazy potratov, uviedla britská stanica BBC. V niektorých štátoch pritom začal zákaz interrupcií už platiť.

Celoštátne právo na potrat pochádzalo z verdiktu v procese označovanom ako Roeová verzus Wade z roku 1973. Jeho zrušenie znamená, že rozhodovanie o interrupciách bude odteraz v réžii jednotlivých štátov.

Prezident Joe Biden označil piatkové rozhodnutie súdu za tragický omyl, predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová ho nazvala šokujúcim.

Bezprostredné zatváranie

V Arkansase, kde okamžite vstúpil do platnosti predtým prijatý zákaz, sa dvere potratovej kliniky Little Rock uzavreli bezprostredne po tom, ako rozhodnutie najvyššej americkej súdnej inštancie zverejnili na internete.

Zamestnanci centra obvolali ženy, aby im oznámili, že ich naplánované návštevy u lekára sa rušia. Pred zariadením sa radovali protipotratoví aktivisti a pokrikovali na prítomných klientov a klientky, ktorí o rozhodnutí ešte nevedeli, opísala BBC.

Taktiež v New Orleanse v Louisiane, kde začal rozhodnutím Najvyššieho súdu automaticky platiť zákon zakazujúci potraty, sa uzavrela jediná z troch louisianskych potratových kliník, Women’s Health Care Centre.

Dobrovoľníčka Linda Kocherová novinárom BBC pred klinikou povedala, že bohaté ženy podľa nej budú mať naďalej možnosť podstúpiť potrat v iných štátoch, ale tie nemajetné budú odkázané na nelegálne vykonávané postupy.

Duchovný Bill Shanks, ktorý sa stavia proti potratom, však BBC oznámil, že piatok bol slávnym dňom.

Popri Arkansase a Louisiany začali ihneď po oznámení verdiktu Najvyššieho súdu platiť obmedzenia potratov tiež v Kentucky, Južnej Dakote, Missouri, Oklahome a Alabame. V Mississippi a Severnej Dakote vstúpia obmedzenia interrupcií do účinnosti vo chvíli, keď ich schvália generálni prokurátori.

Vo Wyomingu nadobudne zákaz potratov účinnosť po piatich dňoch. V Idahu, Tennessee a Texase po 30 dňoch. Zákaz v Utahu musia ešte potvrdiť, vypočítala BBC.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet