Na hlavný obsah

Moskva: Udelenie štatútu pre Ukrajinu a Moldavsko bude mať negatívne dôsledky

Tento krok označila za pokus o zásah do sféry vplyvu Ruska.

Moskva: Udelenie štatútu pre Ukrajinu a Moldavsko bude mať negatívne dôsledky
Vlajky Európskej únie vejú s ukrajinskými vlajkami pred budovou Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok (24. 6.) odsúdilo rozhodnutie lídrov Európskej únie, ktorí na samite v Bruseli odsúhlasili udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová tento krok označila za pokus o zásah do sféry vplyvu Moskvy. A to v rámci Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) tvoreného bývalými sovietskymi republikami.

„Rozhodnutím udeliť Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín EÚ potvrdila, že aktívne pokračuje v cieli obmedzovať Rusko v geopolitickom priestore SNŠ,“ uviedla vo vyhlásení Zacharovová.

Podľa nej bude mať udelenie štatútu kandidátskych krajín „negatívne dôsledky“. Môže trvať roky, kým sa Ukrajina a Moldavsko stanú oficiálne členmi európskeho bloku. Ale rozhodnutie prijať ich za kandidátov je podľa Moskvy symbolom zámeru EÚ zasiahnuť hlboko do bývalého Sovietskeho zväzu, uviedla agentúra Reuters.

Zacharovová ďalej uviedla, že EÚ prisľúbením členstva Ukrajine a Moldavsku obetovala svoje demokratické ideály. A to na úkor „neobmedzenej expanzie a politického a ekonomického zotročovania svojich susedov“.

Moskva tvrdí, že jedným z dôvodov ruskej invázie na Ukrajinu je to, aby zabránila „zneužitiu“ územia Ukrajiny na útoky proti Rusku. Západné krajiny a Kyjev však tvrdia, že ruské tvrdenia sú len nepodloženou zámienkou na ospravedlnenie vojny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet