Na hlavný obsah

Nezamestnanosť v eurozóne klesla v máji na historické minimum

Májový vývoj bol výrazne lepší, než sa čakalo.

Nezamestnanosť v eurozóne klesla v máji na historické minimum
Frankurt nad Mohanom - budova Európskej centrálnej banky (ECB). Foto: TASR

Nezamestnanosť v eurozóne klesla v máji na 6,6 %, čo predstavuje nové historické minimum. Informoval o tom 30. júna (štvrtok) štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Miera nezamestnanosti v krajinách menovej únie upravená o sezónne vplyvy tak klesla v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 0,1 percentuálneho bodu, pričom údaje za apríl boli revidované smerom nadol.

Pôvodne Eurostat uvádzal mieru nezamestnanosti v apríli na úrovni 6,8 %. V medziročnom porovnaní klesla miera nezamestnanosti v eurozóne o 1,5 percentuálneho bodu.

Májový vývoj nezamestnanosti v menovom bloku bol tak výrazne lepší, než sa čakalo. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávali, že nezamestnanosť dosiahne 6,8 %.

Čo sa týka širšej Európskej únie, miera nezamestnanosti sa v máji udržala na úrovni z predchádzajúceho mesiaca. To znamená, že aj v máji dosiahla 6,1 %.

Aj v tomto prípade boli údaje za apríl revidované smerom nadol, keď pôvodne Eurostat udával nezamestnanosť za daný mesiac na úrovni 6,2 %. V máji pred rokom dosiahla nezamestnanosť v celej EÚ 7,3 %.

Ešte výraznejší pokles zaznamenala v eurozóne miera nezamestnanosti mladých ľudí. Zatiaľ čo v apríli dosiahla 13,8 %, v máji to bolo 13,1 %. V celej Európskej únii klesla nezamestnanosť mladých na 13,3 %, pričom v apríli predstavovala rovnako ako v eurozóne 13,8 %.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika