Na hlavný obsah

Nezaradení poslanci z hnutia Republika chcú odvolávať Budaja

Majú podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze.

Nezaradení poslanci z hnutia Republika chcú odvolávať Budaja
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Foto: TASR

Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR okolo Miroslava Suju podali návrh na odvolanie ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) z funkcie.

Informovali o tom v piatok (17. 6.) Suja s predsedom mimoparlamentnej Republiky Milanom Uhríkom s tým, že návrh na iniciovanie mimoriadnej schôdze podpísalo 31 opozičných poslancov. Ministrovi vyčítajú viacero vecí, okrem iného zlyhanie pri manažmente v oblasti medveďa hnedého.

„Prichádzame s návrhom na odvolanie vegetariána ministra Budaja. Je neschopný, nekompetentný a hlúpy. To dokázal, keď povedal, že medvede sú vegetariáni, čím poukázal na to, že má nedostatky v učive základnej školy,“ skonštatoval Uhrík. Poukázal na nárast stretov ľudí s medveďmi a na ohrozenie ľudí na vidieku.

Suja dodal, že Budaj podľa nich nezlyhal len pri vedení envirorezortu. Vyčítal mu viacero vecí. „Jeho najväčšie zlyhanie je manažment medveďa hnedého, ktorý minister Budaj absolútne nezvládol,“ podčiarkol Suja.

Kritika koaličného partnera

Budaja v súvislosti s medveďmi kritizuje aj koaličný poslanec Patrik Linhart (Sme rodina). Požiadal Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o urýchlený poslanecký prieskum, prítomnosť ministra a okamžité zvládnutie situácie s premnoženým medveďom hnedým.

„Pokiaľ minister Budaj neprijme okamžité opatrenia na ochranu obyvateľstva pred premnoženými medveďmi, na podpisovej listine o jeho odvolaní spoločne s opozičnými poslancami môže figurovať aj môj podpis. Nebudem ďalej čakať na to, ako medveď zabije prvú mamičku s dieťaťom na bežnej prechádzke,“ uviedol.

Dodal, že nepreferuje bezhlavý odstrel a komerčnú redukciu medveďov, ale monitorovanie a následnú elimináciu problémových jedincov. Žiada posilnenie monitorovacích zásahových tímov a riešenie problému.

V zmysle rokovacieho poriadku musí predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolať schôdzu do siedmich dní od podania návrhu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko