Na hlavný obsah

Očkovanie proti covidu počas prvého roka zachránilo takmer 20 miliónov životov

Vyplýva to z veľkej štúdie.

Očkovanie proti covidu počas prvého roka zachránilo takmer 20 miliónov životov
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 zachránili počas prvého roka očkovania takmer 20 miliónov životov. Ešte väčšiemu počtu úmrtí by sa dalo zabrániť, ak by krajiny dosiahli ciele týkajúce sa vakcinácie.

Vyplýva to z prvej veľkej modelovej štúdie, ktorú vo štvrtok (23. 6.) publikovali v odbornom časopise The Lancet Infectious Diseases, informovali agentúry AFP a AP.

Autori štúdie zhromaždili údaje zo 185 krajín a teritórií v období od 8. decembra 2020 do 8. decembra 2021. Ide o prvý pokus odhadnúť počet úmrtí, ktorým sa priamo alebo nepriamo predišlo vďaka očkovaniu proti covidu.

Vedci odhadli, že sa podarilo zabrániť 19,8 milióna úmrtiam v spojitosti s covidom z potenciálnych 31,4 milióna úmrtí, ku ktorým by došlo, keby neboli dostupné žiadne vakcíny.

Odborníci použili oficiálne údaje a odhady (keď neboli k dispozícií oficiálne údaje) o úmrtiach spojených s covidom i celkových nadmerných úmrtiach z každej krajiny.

Tieto analýzy porovnali s hypotetickým alternatívnym scenárom, v ktorom sa nepodala žiadna vakcína. Modelová štúdia zohľadnila rozdiely v úrovni zaočkovanosti, ako aj rozdiely v účinnosti vakcín na základe typov očkovacích látok, o ktorých je známe, že sa primárne používali v každej krajine.

Čínu do štúdie nezahrnuli z dôvodu veľkého počtu obyvateľov a neistoty v súvislosti s vplyvom pandémie na tamojšie úmrtia.

Dalo sa urobiť viac, tvrdí autor štúdie

Vedci dospeli k záveru, že v krajinách s vysokým a vyšším stredným príjmom sa podľa odhadov podarilo zachrániť 12,2 milióna životov, čo podľa nich odráža nerovnosť v prístupe k vakcínam vo svete.

Ďalším takmer 600 000 úmrtiam by sa dalo zabrániť, ak by sa splnil cieľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zaočkovať 40 % obyvateľstva vo všetkých krajinách sveta do konca roka 2021, uviedli vedci.

„Sprístupnením vakcín ľuďom na celom svete sa pravdepodobne podarilo zachrániť milióny životov. Mohli sme však urobiť viac,“ povedal hlavný autor štúdie Oliver Watson z londýnskej univerzity Imperial College.

Podľa WHO na samotný koronavírus alebo s ním zomrelo vo svete už viac ako 6,3 milióna osôb. Organizácia však v máji uviedla, že v priamej alebo nepriamej súvislosti s pandémiou koronavírusu zomrelo až 15 miliónov ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet