Na hlavný obsah

Petr Pavel chce kandidovať za prezidenta v Česku

Jeho najväčším protivníkom by mal byť Andrej Babiš.

Petr Pavel chce kandidovať za prezidenta v Česku
Kandidát na českého prezidenta Petr Pavel. Foto: ČTK / Michaela Říhová

Bývalý predseda vojenského výboru NATO a niekdajší náčelník generálneho štábu českej armády Petr Pavel v stredu (29. 6.) potvrdil, že chce kandidovať za prezidenta Českej republiky a zvíťaziť. Informuje o tom spravodajský webový portál iDNES.cz.

Pavlova predvolebná kampaň je podľa jeho slov ešte stále v prípravnej fáze. Oficiálne ju hodlá vyhlásiť na konci letných prázdnin. Začiatkom júla zverejní transparentný účet, na ktorý mu budú chodiť sponzorské dary.

„Nebudeme chcieť od nikoho z podporovateľov čiastku vyššiu ako tri milióny korún (asi 121 000 eur),“ oznámil Pavel. Na kampaň pre prvé kolo môžu kandidáti využiť maximálne 40 miliónov korún (cca 1,6 milióna eur), pre prípadné druhé kolo ďalších 10 miliónov (zhruba 404 000 eur).

„Bežnému občanovi sa limit 50 miliónov (vyše dva milióny eur) na kampaň môže zdať ako veľa peňazí. Ten limit sa však roky nezmenil, takže sa s tým neurobí toľko muziky ako predtým,“ povedal Pavel.

Očakáva sa súboj o Hrad s Babišom

Ohlásenie kandidatúry vníma ako štart kampane, ktorá sa preňho spája s aktívnym zberom podpisov a jazdením po republike. Pavel vyhlásil, že Česi si zaslúžia prezidenta, za ktorého sa nebudú musieť v zahraničí hanbiť.

Najväčšiu pozornosť chce zamerať na svojho súpera Andreja Babiša, ktorý tiež doteraz neohlásil kandidatúru, ale podľa odhadov má zatiaľ spolu s Pavlom najväčšiu podporu občanov.

Generál Pavel stál na čele českej armády od júla 2012 do apríla 2015. Má za sebou niekoľko zahraničných misií. V rokoch 1993-1994 bol zástupcom českého vojenského pridelenca v Belgicku, tri roky pracoval na veliteľstve NATO v Holandsku.

Zastupoval aj českú armádu v americkom štábe protiteroristickej operácie Trvalá sloboda v roku 2003. V septembri 2014 ho zvolili do čela najvyššieho vojenského orgánu NATO, kde pôsobil v rokoch 2015-2018.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet