Na hlavný obsah

Poľsko hlási prvý prípad opičích kiahní

Spolu evidujú desať podozrivých prípadov.

Poľsko hlási prvý prípad opičích kiahní
Na snímke z elektrónového mikroskopu sú zobrazené zrelé vírusové častice opičích kiahní. Foto: TASR/AP

Prvý prípad opičích kiahní, ktoré sa šíria vo svete niekoľko týždňov, zistili aj v Poľsku, informoval v piatok (10. 6.) minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Správu priniesla poľská tlačová agentúra PAP.

Toto pomerne zriedkavé nákazlivé ochorenie sa vyskytuje väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky a spôsobuje ho vírus, ktorý patrí do tej istej rodiny vírusov ako pravé kiahne.

Desať podozrivých prípadov

Vírus opičích kiahní je však oveľa menej nebezpečný a nákazlivý než jeho smrtiaci príbuzný. Niedzielski povedal, že v Poľsku zistili desať podozrivých prípadov a zatiaľ jeden potvrdili ako prípad opičích kiahní.

„Desiaty jún je deň, keď sme zistili prvý prípad,“ dodal minister. Hovorca ministerstva zdravotníctva Wojciech Andrusiewicz informoval, že pacient je v izolácii v nemocnici. Neskôr prišlo oznámenie, že pacienta liečia v Nemocnici infekčných chorôb v hlavnom meste Varšava.

Medzi prejavmi opičích kiahní je napríklad horúčka, bolesť hlavy a vyrážky. Prípady tohto ochorenia sa v súčasnosti objavujú v západnej Európe, ako aj v Spojených štátoch, Kanade a Austrálii.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet