Na hlavný obsah

Protestujúci žiadali odstrel medveďa aj odstúpenie Budaja

Argumentovali nedávnymi útokmi.

Protestujúci žiadali odstrel medveďa aj odstúpenie Budaja
Protest pred sídlom Štátnej ochrany prírody. Foto: TASR

Viac ako 100 ľudí vrátane zástupcov samospráv z Podpoľania, Kremnických vrchov či Liptova protestovalo v stredu (15. 6.) popoludní pred sídlom Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR v Banskej Bystrici. Žiadali regulovaný odstrel medveďa hnedého i odstúpenie ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO).

Protestujúci žiadajú od ochranárov a envirorezortu regulovaný a odborný manažment medveďa hnedého. Argumentujú napríklad nedávnymi útokmi medveďa na človeka a tvrdia, že medvede sú na Slovensku premnožené.

V protestných akciách plánujú pokračovať, žiadajú odstúpenie ministra životného prostredia i riaditeľa ŠOP SR.

Presunutie do inej kategórie

„Nemienime ďalej čakať, kým sa niečo stane. Máme tu ďalšie dve zranenia, jedno pri Kremnici a jedno pri Prievidzi. My podľa ústavy musíme chrániť majetok svojich ľudí aj občanov. Budeme za nich bojovať,“ uviedol pre médiá starosta obce Kriváň v okrese Detva Imrich Paľko.

Ako dodal, v Podpoľaní sa medvede pohybujú vo viacerých navštevovaných lokalitách. To s blížiacou sa letnou turistickou sezónou vzbudzuje u ľudí obavy.

Podľa poľovníka z Podpoľania a zamestnanca štátneho podniku Lesy SR Jána Nôžku žije v regióne na približne 70 000 hektároch od 350 do 400 medveďov. Sú medzi nimi aj problémové jedince, ktoré sa pohybujú v blízkosti ľudských obydlí a predstavujú potenciálne riziko.

„Najjednoduchšie riešenie by bolo presunúť medveďa hnedého z kategórie chráneného živočícha do kategórie druhu, ktorý môžeme na základe prírastku a premnoženia regulovať,“ skonštatoval Nôžka.

Karaska sa s nimi chce stretnúť

Generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska označil protestnú akciu za spolitizovanú a vyzýva samosprávy na spoluprácu so zásahovým tímom pre medveďa hnedého.

Ten plánujú ochranári posilniť o 11 externých spolupracovníkov z radov regionálnych poľovníkov. Riešiť budú aj situáciu s problémovými medveďmi v regióne Podpoľanie.

„Budeme jednotlivé situácie posudzovať. Či ide o náhodný pohyb zatúlaného jedinca alebo o opakované správanie. Potrebujeme nevyhnutne spoluprácu so samosprávou a miestnym obyvateľstvom, aby sme o týchto medveďoch vedeli,“ poznamenal Karaska.

So zástupcami samospráv, poľovníkmi či poľnohospodármi sa v Podpoľaní plánuje stretnúť v najbližšom období na zasadnutí Koordinačnej rady Biosférickej rezervácie Poľana.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko