Na hlavný obsah

Prví islamskí pútnici už prišli do Mekky

Predošlé dva roky nemohli prísť tí zo zahraničia.

Prví islamskí pútnici už prišli do Mekky
Moslimskí pútnici krúžia okolo svätyne Kaaby v Mekke v Saudskej Arábii. Foto: SITA/AP

Do Saudskej Arábie pricestovala v sobotu (4. 6.) prvá tohtoročná skupina zahraničných pútnikov, ktorí prišli do mesta Mekka na tradičnú púť hadždž. Účasť zahraničných pútnikov posledné dva roky obmedzovali z dôvodu pandémie koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

„Dnes k nám dorazila prvá tohtoročná skupina pútnikov z Indonézie a budú nasledovať aj lety z Indie a Malajzie,“ uviedol predstaviteľ ministerstva pre záležitosti pútí hadždž a umra (malá púť do Mekky)

Dodal, že ide o prvých zahraničných pútnikov po dvojročnej nútenej prestávke, ktorú spôsobila pandémia ochorenia COVID-19.

Púť do Mekky s názvom hadždž, ktorá sa tento rok bude konať v júli, je jedným z piatich pilierov islamu. Takmer týždenná moslimská púť je jedným z piatich pilierov islamu a aspoň raz za život ju musí absolvovať každý moslim, ktorý je telesne i duševne zdravý a má na cestu do Mekky finančné prostriedky.

Saudská Arábia v roku 2020 oznámila, že pre pandémiu koronavírusu umožní do Mekky prísť len 1 000 pútnikom. O rok neskôr povolila účasť 60 000 zaočkovaným osobám s povolením na pobyt v Saudskej Arábii, ktorých vybrali prostredníctvom lotérie. Moslimovia zo zahraničia sa však na púti zúčastniť nesmeli.

Toto rozhodnutie saudskoarabských predstaviteľov si vyslúžilo kritiku od medzinárodnej moslimskej komunity. Niektorí moslimovia šetria aj celé roky, aby mohli absolvovať púť do Mekky, píše AFP.

Saudská Arábia v apríli oznámila, že tento rok povolí púť do Mekky až jednému miliónu domácich i zahraničných pútnikov. Zúčastniť sa na nej môžu zaočkovaní moslimovia mladší ako 65 rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet