Na hlavný obsah

Režisér legendárneho filmu Pelíšky Jan Hřebejk oslavuje 55 rokov

Za svoje filmy získal niekoľkokrát ocenenie Český lev.

Režisér legendárneho filmu Pelíšky Jan Hřebejk oslavuje 55 rokov
Na snímke český režisér Jan Hřebejk. Foto: TASR

Český filmový, televízny a divadelný režisér Jan Hřebejk v utorok 27. júna jubiluje, bude mať 55 rokov. Za svoje filmy získal niekoľkokrát filmové ocenenie Českého leva.

Film Musíme si pomáhat (2000) bol dokonca nominovaný na americkú cenu Akadémie filmových umení a vied – Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film.

Jan Hřebejk sa narodil 27. júna 1967 v Prahe. Po maturite na Akademickom gymnáziu v Prahe zamieril na Filmovú a televíznu fakultu Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe, kde študoval  odbor scenáristiky a dramaturgia.

Zlom prišiel s prvým celovečerným filmom

Štúdium ukončil v roku 1991. Už počas štúdií režíroval vo vlastnej produkcii dva krátkometrážne snímky Co všechno chcete vědět o sexu a bojíte se to prožít (1988) a L.P. 1948 (1989).

Následne napísal spolu s vtedajším spolužiakom Petrom Jarchovským scenár k filmovej komédii debutujúceho režiséra Ondřeja Trojana Pějme píseň dohola (1990).

Zlom v jeho kariére však nastal až v roku 1993, kedy ako režisér natočil svoj prvý celovečerný film Šakalí léta podľa scenára Petra Jarchovského. Muzikál, ktorý opisuje ťažké časy v 50. rokoch 20. storočia a príchod rock and rollu do Čiech, sa stal najúspešnejším filmom roku a Hřebejkovi vyniesol Českého leva.

V roku 1996 realizoval televízny seriál pre deti Kde padají hvězdy, ktorý sa predal do mnohých krajín Európy. S koncom 90. rokov minulého storočia prichádza jeho najúspešnejšie obdobie.

Nominácia na Oscara

Už tradične v spolupráci so scenáristom Petrom Jarchovským a producentom Ondřejom Trojanom nakrútil v roku 1999 divácky veľmi cenenú smutnú retrokomédiu zo 60. rokov minulého storočia Pelíšky.

O rok neskôr predstavuje svoj asi najlepší film Musíme si pomáhat (2000). Film získal celkovo šesť Českých levov a dokonca nomináciu na Oscara.

Úspešná bola aj ďalšia retrokomédia Pupendo (2003), ako aj nasledujúce filmy Horem pádem (2004), Nestyda (2008), Kawasakiho růže (2009), Nevinnost (2011), Učiteľka (2016) a iné.

V roku 2017 natočil film Rodinný přítel. Melodráma scenáristu Petra Jarchovského sa odohráva v 40. rokoch 20. storočia za nemeckej okupácie Česka. Film je prvým príbehom trilógie Zahradnictví. Tú tvoria ešte filmy Dezertér (2017) a Nápadník (2017).

Jan Hřebejk okrem celovečerných filmov príležitostne režíruje televízne seriály, občas v divadle, občas nakrúca reklamy, či dokumentárne filmy. Patrí k najlepším súčasným českým režisérom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet