Na hlavný obsah

Rusko je priamou hrozbou pre bezpečnosť NATO, hovorí Stoltenberg

NATO čelí najväčšej výzve od II. svetovej vojny, dodal.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v stredu (29. 6.) na samite NATO v Madride vyhlásil, že obranná organizácia v súčasnosti čelí najväčšej výzve od skončenia druhej svetovej vojny. Rusko podľa neho predstavuje priamu hrozbu pre bezpečnosť NATO. Informovali agentúry AFP, AP a Reuters.

„Toto bude historický a transformačný samit. Spojenci sa stretávajú v čase najvážnejšej bezpečnostnej krízy od konca druhej svetovej vojny. Očakávam veľmi dôležité rozhodnutia týkajúce sa výziev, ktorým aktuálne čelíme,“ uviedol Stoltenberg.

Šéf NATO dodal, že lídri plánujú na samite prijať novú bezpečnostnú stratégiu v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine. Očakáva sa posilnenie východného krídla Aliancie nasadením väčšieho množstva jednotiek z členských krajín organizácie.

„Jasne vyhlásime, že Rusko predstavuje priamu hrozbu pre našu bezpečnosť,“ povedal Stoltenberg o novom strategickom pláne NATO. Zároveň zdôraznil, že Aliancia reaguje jednotným spôsobom na všetky hrozby.

Okrem Ruska spomenul aj Čínu, ktorá podľa neho predstavuje výzvu pre hodnoty a záujmy NATO, pričom Aliancia musí vziať do úvahy dôsledky čínskych investícií do moderných striel dlhého doletu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet