Na hlavný obsah

Rusko terorizuje blokovaním obilia v ukrajinských prístavoch iné krajiny, hovorí Heger

Na Globsecu sa stretol s rakúskym kancelárom.

Rusko terorizuje blokovaním obilia v ukrajinských prístavoch iné krajiny, hovorí Heger
Na snímke premiér SR Eduard Heger (OĽANO). Foto: TASR

Rusko blokovaním obilia v ukrajinských prístavoch terorizuje krajiny, ktoré s rusko-ukrajinským konfliktom nemajú nič spoločné a obyvateľov týchto krajín vystavuje hrozbe hladomoru. Na bezpečnostnej konferencii Globsec 2022 to v piatok (3. 6.) uviedol slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) pri diskusii s rakúskym kancelárom Karlom Nehammerom.

Premiér uviedol, že je jeho prioritou pomôcť Ukrajine zabezpečiť jej čiernomorské prístavy, aby mohla čo najskôr začať vyvážať svoje obilniny. Alternatíva v podobe železničnej dopravy na vývoz ukrajinských produktov stačiť nebude.

„V čase, keď Putin začal vojenskú inváziu na Ukrajinu, sme na tento problém nemysleli. Teraz však vidíme, ako Rusko terorizuje ľudí v rôznych častiach sveta, ktorí s týmto konfliktom nemajú dočinenia,“ uviedol slovenský premiér.  

Heger tvrdí, že do hľadania riešenia tohto problému sa musí zapojiť čo najväčší počet krajín, a to aj tie, ktoré si doposiaľ mysleli, že sa ich konflikt na Ukrajine netýka. Slovenský premiér vyzval, aby čo najviac krajín Putinovi ukázalo, že je ich prioritou vyriešiť tento globálny problém.

Ukrajina bude potrebovať pomoc, hovorí Heger

Následne bude podľa Hegera potrebné poskytnúť Ukrajine pomoc pri prebudovaní zničenej infraštruktúry. „Nemôžeme túto krajinu nechať umierať pred našimi očami. Potrebujeme Ukrajine pomôcť stabilizovať sa a začať rásť,“ dodal.

Rakúsky kancelár sa so slovenským premiérom zhodol na tom, že je potrebné čo najrýchlejšie vyriešiť problém s vývozom zablokovaného ukrajinského obilia. „Ak vidíme, čo by takáto kríza spôsobila v severnej Afrike, Indii, či Pakistane, musíme nájsť rýchle riešenia. To, čo momentálne potrebujeme, je dostať obilie z Ukrajiny,“ uviedol.

Podľa Nehammera je na vyriešenie tohto problému potrebný sprostredkovateľ, ktorým by mala byť OSN.

Rakúsky kancelár konštatoval, že západný svet zaujal voči ruskej agresii jednotný postoj, no stále tak neurobilo mnoho krajín v iných častiach sveta. „Hovoríme o Číne, Indii či africkom kontinente. Našou úlohou je presvedčiť ich a taktiež ich ochrániť,“ dodal Nehammer.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko