Na hlavný obsah

Šéf WHO: Pandémia covidu sa ešte neskončila

Málo sa testuje a sekvenuje, povedal.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v piatok (3. 6.) v Bratislave uviedol, že by bolo predčasné hovoriť o tom, že pandémia ochorenia COVID-19 vo svete skončila.

Dodal, že miliarda ľudí stále nemá očkovanie a tiež sa menej testuje a sekvenuje.

„Covid je drastickou ukážkou toho, že pandémia je oveľa viac ako zdravotná kríza. Dotkla sa každej oblasti života vrátane ekonomiky, vzdelania, rodín, cestovného ruchu či bezpečnosti,“ povedal Ghebreyesus na bezpečnostnej konferencii Globsec 2022 Bratislava Forum.

Pripomenul, že zaočkovaných proti covidu je 60 % ľudí vo svete, vďaka čomu sa v jednotlivých štátoch otvára spoločenský i ekonomický život. Podľa šéfa WHO je aktuálne ťažké predpovedať, ako sa bude situácia vyvíjať, aj ohľadne závažnosti budúcich variantov koronavírusu.

Skonštatoval však, že nech nastane akýkoľvek scenár, svet je v lepšej pozícii než pred začiatkom pandémie.

Ghebreyesus zároveň upozornil, že zdravie je kľúčovým kritériom trvalo udržateľného rozvoja, a to si treba uvedomiť na globálnej, národnej i miestnej úrovni. V tejto súvislosti vyzval na väčšie investície do verejného zdravotníctva.

Vyzdvihol aj dôležitosť primárnej zdravotnej starostlivosti pri liečbe i prevencii chorôb. Ako pokračoval, covid nie je jedinou krízou, na ktorú sa v súčasnosti sústreďuje pozornosť politikov a médií.

Pripomenul, že WHO spolu so svojimi partnermi doteraz poslala na Ukrajinu viac ako 500 ton zdravotníckeho materiálu. Od začiatku ruskej invázie WHO overila 269 útokov na Ukrajine, pri ktorých zahynulo spolu 76 ľudí a 59 utrpelo zranenia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet