Na hlavný obsah

Slovensko musí zaplatiť odškodné finančníkovi Haščákovi

ESĽP skonštatoval porušenie práva na súkromie.

Slovensko musí zaplatiť odškodné finančníkovi Haščákovi
Na snímke Jaroslav Haščák. Foto: RTVS

Slovensko bude musieť finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi zaplatiť 9 750 eur. Rozhodol o tom Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) po jeho sťažnosti v súvislosti s odpočúvaním v rámci akcie Gorila. Skonštatoval porušenie práva na súkromie.

Tvrdenia o porušení práva na spravodlivé súdne konanie a na prezumpciu neviny európsky súd odmietol. Informácie poskytol vo štvrtok (23. 6.) hovorca Ministerstva spravodlivosti SR Peter Bubla.

„ESĽP vo svojom rozsudku odkázal vo veľkej miere na svoje závery v rozsudku Zoltán Varga proti Slovenskej republike z 20. júla 2021, ktoré sa podľa neho primerane vzťahujú aj na námietky sťažovateľa v tomto prípade,“ tvrdí Bubla.

ESĽP v minulosti rozhodol v prospech slovenského expolicajta Zoltána Vargu, ktorý žaloval štát vo veci odpočúvania Slovenskou informačnou službou (SIS) v jeho bratislavskom byte v rámci operácie Gorila.

Haščákove sťažnosti sa podľa ESĽP týkali Gorily, a nie jeho obvinenia v roku 2020. Súd preto skonštatoval, že verejné vyhlásenia, výpovede v procesnom postavení svedka ani iné okolnosti nestavajú Haščáka do postavenia osoby materiálne obvinenej v trestnom konaní týkajúcom sa Gorily.

„Túto časť sťažnosti preto ESĽP odmietol z dôvodu nezlučiteľnosti s ustanoveniami dohovoru,“ poznamenal Bubla.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko