Na hlavný obsah

Svetové ceny potravín už druhý mesiac po sebe klesli

Obilniny a mäso však zdraželi.

Svetové ceny potravín už druhý mesiac po sebe klesli
Ilustračná snímka -kamenný obchod s potravinami.. Foto: TASR/AP

Svetové ceny potravín v máji klesli – už druhý mesiac po sebe po tom, čo v marci dosiahli rekordné maximum. Ceny obilnín a mäsa sa však opäť zvýšili. Ukázali to v piatok (3. 6.) údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Informovala agentúra Reuters.

Podľa nich sa index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru v máji 2022 znížil na 157,4 bodu z revidovaných 158,3 v apríli. Revidovaný aprílový index je menší ako 158,5 pri predbežnom odhade.

Napriek medzimesačnému poklesu bol májový index stále o 22,8 % vyšší ako v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Čiastočne k tomu prispeli obavy z negatívneho vplyvu ruskej invázie na Ukrajinu na ceny potravín.

FAO v separátnom odhade vývoja ponuky a dopytu po obilninách predpovedá, že globálna produkcia obilnín v sezóne 2022/23 po prvý raz za štyri roky klesne.

Indexy cien mliečnych výrobkov, cukru a rastlinných olejov minulý mesiac klesli, index cien mäsa však mierne vzrástol o 0,6 %. Dosiahol tak historické maximum. Index cien obilnín sa zvýšil o 2,2 %, pričom v prípade pšenice stúpol medzimesačne o 5,6 % a medziročne až o 56,2 %

FAO uviedla, že rast cien pšenice podporilo oznámenie Indie o zákaze jej vývozu, ako aj vyhliadky na nižšiu produkciu na Ukrajine v dôsledku ruskej invázie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika