Na hlavný obsah

Ukrajina naďalej úspešne odráža útoky na Severodoneck

Situácia na fronte sa výraznejšie nemení.

Ukrajina naďalej úspešne odráža útoky na Severodoneck
Ilustračné foto - vlajka na Donbase. Foto: TASR/AP

Frontová línia medzi ukrajinskými a ruskými silami na východe Ukrajiny sa výraznejšie nezmenila, vyplýva zo stredajšieho (8. 6.) ranného hlásenia ukrajinského generálneho štábu. Kyjev aj Moskva okrem iného tvrdia, že kontrolujú Svatohirsk a priľahlé predmostí na severnom brehu Severného Donca v Doneckej oblasti.

Vojna Ruska proti Ukrajine v stredu pokračuje 105. dňom a často protichodné informácie bojujúcich strán nemožno overiť z nezávislých zdrojov.

V kľúčovom meste Severodoneck ukrajinskí obrancovia ďalej kladú odpor ruským útokom, uvádza ukrajinské velenie. Ruské pokusy obsadiť obce Toškivka a Ustinivka a postúpiť od nich severne k Lysyčansku a Severodonecku sa podarilo odraziť. Ruská armáda pokračuje v bombardovaní obcí na dôležitej trase medzi Bachmutom a Lysyčanskom, z čoho podľa BBC vyplýva, že Rusi túto cestu doteraz neobsadili.

Ruské útoky pokračujú pri Slovjansku a ruské jednotky súčasne upevňujú obranné pozície pri Izjume, aby nepripustili ukrajinský protiútok. Pri Izjume a Donecku tiež pokračuje veľmi intenzívne ostreľovanie a bombardovanie.

Za uplynulé hodiny sa veľa nezmenilo

Pri Charkove sa nepriateľ snaží hlavne udržať v existujúcich pozíciách a pokračuje v kladení mínových polí, brániacich ukrajinským silám v postupe, konštatoval ukrajinský generálny štáb.

Britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na poznatky vojenskej rozviedky uviedlo, že ruské sily sa pokúšajú útočiť z troch smerov proti ukrajinskému zoskupeniu v Severodonecku, ale ukrajinská obrana odoláva. „Je nepravdepodobné, že by niektorá strana dosiahla významnejšie zisky počas posledných 24 hodín,“ píše na twitteri.

Rusko sa podľa Britov sústreďuje na ofenzívu v centrálnej časti východoukrajinského Donbasu, zatiaľ čo na krídlach zostáva v obrane. Ukrajinské sily v poslednom čase dosiahli isté úspechy pri protiútokoch vedených na juhozápade Chersonskej oblasti, dobytej Rusmi. Obe strany čelia podobným problémom s udržaním obranných línií, zatiaľ čo sa snažia uvoľniť z nich bojaschopné jednotky pre útočné operácie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet