Na hlavný obsah

Ukrajina plánuje výstavu zničených ruských tankov v mestách Európy

Spomína päť metropol.

Ukrajina plánuje výstavu zničených ruských tankov v mestách Európy
Ilustračná snímka zničeného ruského tanku. Foto: TASR/AP

Ukrajina plánuje usporiadať v európskych metropolách výstavu zničenej ruskej vojenskej techniky. Informovala o tom v utorok (21. 6.) agentúra Bloomberg. Tá zároveň poznamenala, že sa Kyjev snaží udržať pozornosť verejnosti pri ruskej vojenskej agresii v krajine.

Podľa ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova chce Ukrajina vystaviť zničenú ruskú techniku vo Varšave, Berlíne, Paríži, Madride a Lisabone.

Najprv v Poľsku

„Pomôžeme zabezpečiť, aby boli ruské tanky v Európe, ale ako vraky,“ povedal poľskej stanici Polsat News Reznikov. Zároveň obvinil Kremeľ z imperiálnej politiky.

Najprv má byť technika ruských inváznych síl, ktorú zneškodnili ukrajinské ozbrojené sily na svojom území, vystavená v poľskej metropole. To už podľa stanice TVN 24 potvrdil šéf kancelárie poľského premiéra Michal Dworczyk.

„Na jednej strane ukážeme hrôzy, ktoré pácha ruská armáda na Ukrajine. A na druhej strane hrdinnú obranu ukrajinských ozbrojených síl a tiež následky týchto bojov, teda zničenú techniku,“ povedal Dworczyk. Výstava zničenej ruskej bojovej techniky sa má podľa neho vo Varšave začať koncom tohto mesiaca.

Ukrajinské úrady už niekoľko týždňov vystavujú ruské rakety, zničené tanky a vojenské vozidlá v centre Kyjeva. V pondelok (20. 6.) Ukrajina uviedla, že ruská armáda prišla na jej územie doteraz okrem iného o 1 477 tankov a 3 588 obrnených vozidiel.

Moskva straty svojej vojenskej techniky nezverejňuje. V pondelok však tvrdila, že zničila od začiatku vojny okrem iného 3 696 ukrajinských tankov a ďalších obrnených vozidiel.

Ukrajina v poslednom čase nalieha na Západ, aby jej dodal ďalšie ťažké zbrane a ona mohla čeliť vojensky silnejšiemu protivníkovi, zatiaľ čo z východného frontu hlási vysoké ľudské straty. Vojna sa napriek tomu v mnohých európskych krajinách z povedomia verejnosti vytráca a ľudia sa čoraz viac sústredia na rastúce životné náklady, poznamenal Bloomberg.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet