Na hlavný obsah

Ukrajinský prezident navštívil Mykolajiv

Návšteva prišla deň po útoku na mesto.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v sobotu (18. 6.) mesto Mykolajiv na juhu krajiny prvýkrát odvtedy, čo ruské vojská 24. februára vpadli na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie kancelárie ukrajinského prezidenta.

Zelenskyj si podľa zverejneného videozáznamu prezrel ťažko poškodenú výškovú obytnú budovu v meste a absolvoval stretnutie s miestnymi predstaviteľmi. Prezidenta sprevádzal aj gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim.

Návšteva sa uskutočnila deň po ruskom útoku na obytnú štvrť v Mykolajive, pri ktorom zahynuli najmenej dvaja ľudia a 20 ďalších utrpelo zranenia.
Zelenskyj sa taktiež zúčastnil na stretnutí s miestnymi predstaviteľmi na mieste, ktoré podľa AFP vyzeralo ako pivnica v suteréne, kde sa udeľovali ceny za statočnosť.

Mykolajiv býva terčom ostreľovania

Prezidentská kancelária spresnila, že sa „diskutovalo o stave ekonomiky, obnove dodávok vody a situácii v poľnohospodárstve“, pričom „osobitná pozornosť bola venovaná hrozbám na súši aj z mora“.

Mykolajiv sa od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy pravidelne stáva terčom ostreľovania zo strany ruských jednotiek, píše AFP. Budovu miestnej administratívy zasiahla ruská raketa ešte v marci. Zahynulo pri tom viac než desať ľudí.

Mesto drží obranu južnej Ukrajiny, pretože leží na ceste k strategickému čiernomorskému prístavu Odesa. Mykolajiv sa nachádza zhruba 100 kilometrov severozápadne od Chersonu, ktorý padol do rúk ruských jednotiek počas prvých týždňov vojny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet