Na hlavný obsah

V NR SR bude pôsobiť parlamentná stráž

Tá sa má sa starať o ochranu poriadku a bezpečnosti v budove.

V NR SR bude pôsobiť parlamentná stráž
Na snímke plénum parlamentu. Foto: TASR

V rámci Národnej rady (NR) SR bude pôsobiť parlamentná stráž, ktorá má slúžiť na zabezpečenie ochrany poriadku a bezpečnosti. Má tak konať v budove NR SR a aj v ďalších priestoroch, kde bude parlament a jeho orgány rokovať.

Do prijatia zákona o parlamentnej stráži má jej funkciu plniť Policajný zbor, a to prostredníctvom služby ochrany určených osôb. Vyplýva to z novely zákona o rokovacom poriadku NR SR, ktorú v stredu (22. 6.) schválilo plénum. Nová legislatíva nadobudne účinnosť od januára 2023.

Do prijatia zákona o úlohách stráže, poslanci upravili zákon o Policajnom zbore v súvislosti s vyvedením poslanca z rokovacej sály. Policajt bude môcť použiť hmaty, chvaty či údery a prostriedky na prekonanie odporu a odvrátenie útoku aj vtedy, aby „prekonal aktívny odpor poslanca NR SR, ktorého má na základe pokynu predsedajúceho vyviesť z rokovacej sály“.

Hmaty a chvaty bude môcť policajt použiť aj na to, aby „prekonal pasívny odpor poslanca NR SR, ktorého má na základe pokynu predsedajúceho vyviesť z rokovacej sály“.

Vykázať poslanca z rokovacej sály sa umožní, ak tento poslanec neuposlúchne ani opakovanú výzvu predsedajúceho na opustenie rokovacej miestnosti. Hneď na to sa zvolá poslanecké grémium. Aj táto zmena má platiť od januára.

Strata dvoch platov za neúčasť v dôsledku vykázania z rokovacej sály

Vykázanie z rokovacej sály sa považuje za neospravedlnenú neúčasť poslanca na rokovacom dni schôdze. Vyvedenie poslanca bude po novom sankcionované stratou dvoch mesačných zárobkov, čiže platov, funkčných príplatkov a paušálnych náhrad.

„Ak k vyvedeniu poslanca dôjde v mesiaci, v ktorom sa končí volebné obdobie, stratou dvoch platov sa myslia dva platy, na ktoré má nárok po zániku jeho mandátu v zmysle zákona,“ píše sa v pozmeňujúcom návrhu, ktorý prijalo plénum.

Nová legislatíva tiež upravuje dĺžku vystúpení. V prípade návrhu na vyslovenie nedôvery jednému členovi vlády bude môcť s neobmedzeným rečníckym časom vystúpiť na jeho obhajobu aj člen vlády, ktorého vláda uznesením poverila oznámiť a odôvodniť stanovisko vlády v NR SR.

Vyslovenie nedôvery

Návrh na vyslovenie nedôvery vláde alebo jej predsedovi sa má po novom prideliť na prerokovanie všetkým výborom okrem mandátového a imunitného výboru a výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.

Návrh na vyslovenie nedôvery členovi vlády sa má zase prideliť na prerokovanie iba príslušnému výboru, do ktorého úseku činnosti patrí príslušné ministerstvo, ktoré riadi odvolávaný člen vlády.

Novela tiež umožňuje vykázať poslanca aj z rokovania parlamentného výboru. Predseda výboru získa právomoc podať návrh na začatie disciplinárneho konania za narušenie poriadku na schôdzi výboru. A to v prípade, ak poslanca z rokovacej miestnosti výboru vykážu.

Novelizáciou sa má tiež určiť presná výška pokút, ktoré udeľuje mandátový a imunitný výbor. Poslanec, ktorý „urazil orgán národnej rady alebo poslanca, alebo iného ústavného činiteľa, a za svoje správanie sa neospravedlnil“, by mal po novom dostať pokutu 1 000 eur. Doteraz zákon hovoril o pokute do 1 000 eur. Pokutu vo výške 500 eur by mohol výbor uložiť poslancovi, ktorý porušil etický kódex poslanca. Doteraz to bolo do 500 eur.

Nová legislatíva sa stane účinnou od 1. septembra, okrem viacerých ustanovení vrátane parlamentnej stráže. Tie nadobudnú účinnosť od nového roka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko