Na hlavný obsah

Vakcíny na rovnakej báze ako tie covidové by mohli pomôcť pri liečbe rakoviny pankreasu

Podľa lekárov by vakcína mohla "vycvičiť" imunitu.

Vakcíny na rovnakej báze ako tie covidové by mohli pomôcť pri liečbe rakoviny pankreasu
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Vakcína na základe rovnakej technológie mRNA, ako sú očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19, by mohla pomôcť v liečbe rakoviny pankreasu. Vyplýva to z výsledkov klinickej štúdie, ktoré vedci odprezentovali na konferencii Americkej spoločnosti klinickej onkológie (ASCO). Informuje o tom denník New York Post.

Štúdia, ktorú uskutočnila nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech, dokazuje, že až polovica pacientov, ktorým vyoperovali tumor a následne sa nechali zaočkovať, zostala aj po 18 mesiacoch v kompletnej remisii.

Podľa lekárov by mohla táto vakcína „vycvičiť“ imunitný systém na to, aby zabíjal rakovinové bunky v pankrease.

Klinická štúdia sa realizovala na 16 pacientoch, pričom každému z nich podali špeciálne prispôsobenú vakcínu vyrobenú na základe nukleovej kyseliny mRNA, nachádzajúcej sa v ich nádoroch. Pacientov zaočkovali po operácii, pri ktorej im tumory z tela odstránili.

Častý zabijak

Výsledky preukázali, že vakcína vyvolala odpoveď imunitných T-buniek u ôsmich pacientov. Zvyšnej polovici sa buď rakovina vrátila, alebo jej podľahli.

„Na rozdiel od iných typov imunoterapií sa zdá, že tieto mRNA vakcíny majú schopnosť vyvolať u pacientov s rakovinou pankreasu imunitnú odpoveď,“ uviedol Vinod Balachandran z onkologického strediska Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC) v New Yorku.

Podľa firmy BioNTech je v Spojených štátoch rakovina pankreasu jednou z najčastejších príčin úmrtí na onkologické ochorenie. Až 90 % pacientov zomiera do dvoch rokov po určení diagnózy. Podľa Balachandrana je liečba tohto typu rakoviny bežnou chemoterapiou či imunoterapiou veľmi náročná.

Vedci sa domnievajú, že sľubné výsledky mRNA vakcín v liečbe rakoviny sú dobrou správou i pre pacientov s inými onkologickými ochoreniami. Upozorňujú však, že štúdiu vykonali na malej vzorke pacientov a mala by sa preto zopakovať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet