Na hlavný obsah

Vláda schválila vyššie príspevky za ubytovanie odídencov

Poskytujú sa do konca septembra.

Vláda schválila vyššie príspevky za ubytovanie odídencov
Na snímke utečenky prichádzajú s deťmi do krízového centra pre ľudí utekajúcich z Ukrajiny. Foto: TASR

Príspevky za ubytovanie pre odídencov sa zvýšia. Cieľom zmeny je motivovať poskytovateľov ubytovania k udržaniu ubytovacích kapacít a tiež rozšíreniu ponuky ubytovania zo strany súkromného aj neziskového sektora.

Vyplýva to z návrhu o poskytovaní príspevku za ubytovanie odídenca, ktorý schválila vláda na štvrtkovom (16. 6.) online zasadnutí. Príspevok sa podľa nariadenia poskytuje od začiatku júna do konca septembra.

Príspevok za ubytovanie odídenca nad 15 rokov bude osem eur za jednu noc. Za ubytovanie odídenca, ktorý nedovŕšil 15 rokov, poskytne štát štyri eurá za noc.

V nebytových priestoroch slúžiacich na krátkodobé ubytovanie bude podľa materiálu príspevok vyplácať vo výške 12 eur za noc ubytovania odídenca, nad vek 15 rokov. V prípade odídencov do 15 rokov bude príspevok šesť eur za noc.

Ubytovacie zariadenia budú môcť dostať na ubytovanie odídenca z Ukrajiny príspevok 22 eur za jednu noc, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov. Suma 11 eur za jednu noc sa poskytne, ak ide o odídenca, ktorý nedovŕšil vek 15 rokov.

Nariadenie taktiež určuje aj maximálnu výšku príspevku, ktorú je možné vyplatiť za poskytovanie ubytovania v nehnuteľnosti slúžiacej na bývanie, podľa počtu miestností.

V prípade jednej obytnej miestnosti bude maximálna výška 570 eur. Za dve izby bude vyplatených najviac 860 eur. Za tri miestnosti vyplatí štát maximálne 1 140 eur a za štyri a viac izieb 1 430 eur.

Vzor zmluvy o poskytovaní ubytovania zostáva podľa rezortu vnútra nezmenený. Novým nariadením zároveň štát zohľadňuje výdavky ďalších oprávnených osôb súvisiacich s poskytovaním ubytovania, podotkol šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko