Na hlavný obsah

WHO vyzvala krajiny, aby viac investovali do duševného zdravia

Situáciu zhoršila pandémia.

WHO vyzvala krajiny, aby viac investovali do duševného zdravia
Na ilustračnej snímke dievča s hlavou medzi kolenami, ktoré prežíva psychické ťažkosti. Foto: TASR/DPA

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala v piatok všetky krajiny, aby viac investovali do duševného zdravia. Nepriaznivú situáciu v tejto oblasti totiž ešte zhoršila pandémia koronavírusu. TASR informuje na základe správy prevzatej z agentúry AFP.

Už pred pandémiou COVID-19 takmer miliarda ľudí trpela nejakou duševnou poruchou, uviedla WHO vo svojom najrozsiahlejšom prieskume globálneho psychického zdravia za posledné dve desaťročia. V prvom roku pandémie sa počet prípadov depresie a úzkosti zvýšil o štvrtinu.

Nízke čísla

V správe WHO o duševnom zdraví vo svete sa píše, že len dve percentá národných rozpočtov idú na zdravotníctvo. Menej ako jedno percento z celkového objemu medzinárodnej zdravotnej pomoci ide na duševné zdravie.

„Všetky tieto čísla sú veľmi, veľmi nízke,“ povedal Mark Van Ommeren zo sekcie WHO zameranej na duševné zdravie. Poznamenal, že pre pandémiu covidu je v súčasnosti záujem o mentálne zdravie vysoký, avšak investície do tejto oblasti nevzrástli.

Dodal, že mladých ľudí, ženy a osoby, ktoré už predtým trpeli psychickými ťažkosťami, zasiahla pandémia covidu. S ňou spojené obmedzenia ešte výraznejšie.

Správa WHO uvádza, že duševnou poruchou trpí jeden z ôsmich ľudí na svete. Situácia je ešte horšia v konfliktných zónach, kde ide podľa odhadov o jedného z piatich ľudí. WHO takisto zdôraznila veľké rozdiely v prístupe k zdravotnej starostlivosti o psychické zdravie v rámci jednotlivých krajín. Zatiaľ čo vo vysokopríjmových krajinách dostalo liečbu vyše 70 % osôb so psychózou, v nízkopríjmových štátoch je to len 12 %.

Ukončenie stigmatizácie

WHO tiež vo svojej správe vyzvala na ukončenie stigmatizácie spojenej s duševným zdravím. Poukázala totiž napríklad na to, že 20 krajín sveta aj v dnešnej dobe ešte stále kriminalizuje pokus o samovraždu.

Hoci smrťou štatisticky skončí len jeden z 20 pokusov o ukončenie vlastného života, samovražda stále predstavuje jedno z každých 100 úmrtí na svete.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vo vyhlásení uviedol, že „život každého človeka sa dotýka niekoho, kto má problém s duševným zdravím“. „Investícia do duševného zdravia je investíciou pre lepší život a budúcnosť pre všetkých,“ zdôraznil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet