Na hlavný obsah

Alergickú reakciu u ľudí najčastejšie vyvolávajú pele, uviedol odborník

Alergie sú najbežnejším chronickým ochorením v Európe.

Alergickú reakciu u ľudí najčastejšie vyvolávajú pele, uviedol odborník
Ilustračná fotografia- peľová sezóna. Foto: RTVS

Na Slovensku najčastejšie alergickú reakciu u ľudí vyvolávajú rôzne pele, ktoré patria pod inhalačné alergény. Uviedol to v súvislosti so Svetovým dňom alergií (8. 7.) hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú imunológiu a alergológiu Peter Pružinec.

„Máme celú širokú škálu podľa toho, ako idú jednotlivé obdobia roka,“ povedal Pružinec. Peľové alergie sa začínajú na jar, prvé sú alergie na pele stromov, ako napríklad breza, jelša či lieska. Približne od polovice mája sa začínajú pele tráv, ktoré trvajú zvyčajne do polovice júla, závisí to od oblasti Slovenska.

Nasleduje obdobie burín a bylín, kam patrí napríklad žihľava, ambrózia či palina, ktoré pri teplom roku môžu trvať až do konca októbra.

Niekto môže mať len nádchu, iný aj alergickú astmu

Alergické reakcie sú individuálne. „Jeden pacient môže reagovať ľahkou alergickou nádchou, druhý závažnou alergickou astmou,“ vysvetlil Pružinec. Vo väčšine prípadov však inhalačné alergény nevyvolávajú tie najzávažnejšie alergické reakcie.

Vážne alergické reakcie, ktoré sa môžu končiť aj smrťou, hrozia skôr z potravinových alergénov, bodnutia hmyzom alebo niektorých liekov, či už podávaných ústne alebo injekčne.

„Ak pacienti vedia o tomto probléme, mali by pamätať na správnu prevenciu a okrem prvej pomoci sa svojho lekára opýtať aj na možnosti liečby, ktorá dokáže doslova zachrániť život,“ uviedol prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie (SSAKI) Miloš Jeseňák.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko