Na hlavný obsah

Biden odhalil prvý záber Webbovho teleskopu

Na snímke je zobrazený ďaleký vesmír.

Biden odhalil prvý záber Webbovho teleskopu
Prvá snímka vesmírneho teleskopu Jamesa Webba zachytávajúca ďaleký vesmír. Foto: NASA, ESA, CSA, STScl

Prvý záber zhotovený vesmírnym teleskopom Jamesa Webba zachytáva „najhlbší a najostrejší obraz“ ranného vesmíru spred vyše 13 miliárd rokov, uviedol v pondelok (11.7.) americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Informovali o tom agentúry AFP a AP v noci na utorok (12.7.2022). Prvý farebný záber teleskopu, ktorý v Bielom dome odhalil americký prezident Joe Biden, zachytáva tisícky vesmírnych galaxií.

„Tento teleskop je jedným z najväčších technických úspechov ľudstva,“ vyhlásil Biden.

Tento záber známy ako „hlboké pole“ zachytáva množstvo hviezd. V jeho popredí sa nachádzajú obrovské galaxie. Z pozadia na niektorých miestach presvitajú i sotva badateľné a veľmi vzdialené galaxie.

V popredí záberu sa nachádza zhluk galaxií označovaný ako SMACS 0723, ktorý funguje ako „gravitačná šošovka“ skresľujúca priestor.

Vďaka tomu teleskop zosilní svetlo prichádzajúce zo vzdialenejších galaxií nachádzajúcich sa za týmto zhlukom, vysvetľuje Reuters.

Pohľad do minulosti

Ide o najvzdialenejší pohľad do vesmíru z hľadiska vzdialenosti i času. Snímka zachytáva obdobie krátko po vzniku vesmíru a zároveň aj jeho okraj, uvádza AP.

„Ide o najstaršie zdokumentované svetlo v dejinách vesmíru spred vyše 13 miliárd rokov,“ uviedol Biden počas odhalenia.

Toto svetlo je tak len o 800 miliónov rokov mladšie ako tzv. veľký tresk – teoretický bod výbuchu, po ktorom pred približne 13,8 miliardami rokov prišlo k vzniku vesmíru.

„Je to nové okno do histórie nášho vesmíru a dnes môžeme zahliadnuť prvé svetlo, ktoré cez toto okno svieti,“ dodal Biden.

NASA zverejní v utorok aj ďalšie štyri zábery zhotovené teleskopom Jamesa Webba.

Medzi nimi bude napríklad aj fotografia plynného obra nachádzajúceho sa mimo našej slnečnej sústavy alebo hmloviny, v ktorej hviezdy vznikajú a zanikajú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet