Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Búrka vo Vysokých Tatrách narobila turistom problémy

Pomáhať musela Horská záchranná služba.

Búrka vo Vysokých Tatrách narobila turistom problémy
Ilustračná fotografia. Foto: TASR

Viacerým turistom pomáhala Horská záchranná služba (HZS) po tom, ako ich prekvapila búrka, ktorá sa územím Vysokých Tatier prehnala v piatok (22. 7.) popoludní. V niektorých prípadoch zasahoval aj vrtuľník. Informuje o tom HZS na svojej webovej stránke.

Ako prvý požiadal o pomoc tesne spod vrcholu Čierneho štítu inštruktor horolezectva. Nechcel totiž s ďalšími dvoma osobami riskovať zostup v podmienkach, ktoré nastali náhlou zmenou počasia.

Keď už boli letové podmienky priaznivé, postupne ich evakuovali. „Keďže nikto nebol zranený, po medzipristátí boli všetci vysadení pri Chate pri Zelenom plese,“ uvádza HZS.

Horskí záchranári išli na pomoc aj skupine zostupujúcich poľských turistov. „Po príchode do oblasti s reťazami pod Veľkou Svišťovkou pomohli záchranári HZS spolu deviatim osobám, ktoré sa báli pokračovať,“ uvádza HZS.

Za pomoci lanovej techniky im pomohli prejsť cez reťaze aj úseky chodníka, ktoré vymyla prívalová voda,“ doplňuje HZS s tým, že ich sprevádzali až k Chate pri Zelenom plese.

Keďže nasadenie leteckej techniky nebolo možné, HZS vyrazila pozemne na pomoc 60-ročnej turistke. Tá si na žltom turistickom chodníku z magistrály smerom na Vyšné Hágy poranila nohu a nebola schopná samostatne zostúpiť.

Po tom, ako sa počasie zlepšilo, požiadali o súčinnosť aj leteckých záchranárov. Tí ju evakuovali z terénu a transportovali do popradskej nemocnice.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko