Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ceny ropy vo štvrtok 14. júla ráno vzrástli

Investori očakávajú, že americká centrálna banka tento mesiac zintenzívni boj s vysokou infláciou.

Ceny ropy vo štvrtok 14. júla ráno vzrástli
Ilustračný snímok- Ropné pole Foto: TASR

Ceny ropy vo štvrtok (14. júla) ráno vzrástli. Ropná zmes Brent pritom prekonala hranicu 100 USD za barel. Investori zvažovali napäté dodávky oproti vyhliadke na veľké zvýšenie úrokových sadzieb v USA. To by zastavilo infláciu a obmedzilo dopyt po rope.

Investori očakávajú, že americká centrálna banka (Fed) tento mesiac zintenzívni svoj boj s nadmernou infláciou, ktorá už dosiahla vyše 40-ročné maximum, strmým zvýšením sadzieb o 100 bázických bodov.

A vrhli sa tiež na nákupy dolára, ktorý je považovaný za bezpečný prístav. Dolárový index sa tak vyšplhal na 20-ročné maximum, čo predražuje nákupy ropy pre obchodníkov mimo USA.

No zároveň obavy z nových blokád spojených s ochorením COVID-19 vo viacerých čínskych mestách obmedzili tempo rastu cien ropy.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v auguste sa vo štvrtok o 7.16 h SELČ predával po 96,87 USD (96,22 eura). To bolo o 57 centov alebo 0,59 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena septembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa zvýšila o 69 centov alebo 0,69 % na 100,26 USD za barel.

(1 EUR = 1,0067 USD)

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika