Na hlavný obsah

Česká vláda rozhodla o nákupe bojových lietadiel F-35 Lightning II

Bude rokovať aj so Švédskom o nákupe bojových vozidiel CV90.

Česká vláda rozhodla o nákupe bojových lietadiel F-35 Lightning II
Na snímke je stíhačka F-35 japonského letectva. Foto: TASR/AP

Česká vláda rozhodla o nákupe bojových lietadiel F-35. Armáda momentálne využíva švédske bojové lietadlá Gripen a pôvodne uvažovala, že ich časom odkúpi. Teraz vláda rozhodla, že nakúpi americké stíhačky F-35 Lightning II.

Podľa odborníka na obranu Lukáša Dička ide o logický krok: „Prenájom lietadiel Gripen skončí v roku 2027 a v tej dobe to lietadlo už nebude technicky najvyspelejšie a nebude možné ho považovať za moderné.“

Z rovnakých dôvodov sa česká vláda, ktorej letectvo má pomáhať strážiť náš vzdušný priestor, rozhodla, že začne rokovať s USA o nákupe bojových lietadiel F-35. Navrhla to ministerka obrany Jana Černochová na základe odporúčania Českej armády.

Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venoval redaktor RTVS Boris Kršňák.

Najväčší obchod

Ak sa nákup zrealizuje, pôjde o historicky najväčší obchod českého ministerstva obrany. Vláda zároveň rozhodla, že začne rokovať so Švédskom o nákupe pásových obrnených vozidiel za dve miliardy eur.

Ministerka obrany Jana Černochová hovorí, že nešlo o politické rozhodnutie a len počúvajú požiadavky svojej armády: „Nie sme to my politici, ktorí by rozhodovali o tom, v čom by mali lietať naši piloti. My politici sme tu od toho, aby sme zaistili transparentnosť toho procesu a aby sme zaistili dostatok finančných prostriedkov.“

Lukáš Dičko vraví, že príklon Česka k americkej bojovej technike nie je prekvapením v tejto dobe, ktorú vyostrila ruská agresia voči Ukrajine a otvorene nepriateľské nálady Ruska voči Západu. „Príklon k Spojeným štátom je pomerne viditeľný nielen v Českej republike, ale v celom rade ďalších krajín. Napríklad Fínsko, alebo aj Slovensko.“

Podľa Dička je logické aj rozhodnutie priamo rokovať so Švédskom o nákupe obrnených transportérov: „Z tej právnej analýzy, ktorú si ministerstvo obrany nechalo vypracovať vyplývalo, že v situácii, v ktorej ostatní uchádzači odmietli splniť podmienky, ktoré ministerstvo stanovilo, tak vláda nemala inú možnosť, ako výberové konanie zrušiť.“

Dičko tiež hovorí, že sa to dá vnímať aj ako kompenzácia Švédsku za zrušený nákup Gripenov. Ale nemyslí si, že ide o hlavný dôvod záujmu o švédske obrnené vozidlá.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál